Ako rozpoznať kvalitný solárny panel

Ako rozpoznať kvalitný solárny panel? Zanechať komentár

Solárny panel je základ každej fotovoltickej elektrárne a je pre to nesmierne dôležité, aby sme ho mali kvalitný. Na trhu je momentálne mnoho solárnych panelov, ktoré sú na prvý pohľad v poriadku, no časom by ste zistili, že nie sú vôbec také, ako by ste to očakávali. Následné zlé recenzie môžu poškodiť dobrú mienku i poctivých a kvalitných výrobkov, pretože ich ľudia a hádžu do jedného vreca. Ako teda zistiť, ešte pred montážou, či sú panely kvalitné a v poriadku?

Pevnosť solárneho panelu a rámu

Solárne panely určené pre fotovoltickú elektráreň s pevným rámom by sa nemali ohýbať. Keď ich zdvihnete zo zeme, mali by pevne držať tvar a rám by mal byť stabilný. Nemali by sa samovoľne ohýbať do žiadnej strany. Rozhodne by nemali robiť pohyb, ako keby ste zdvíhali tenšiu OSB dosku. Celý panel musí držať, ako jednotný celok. Existujú aj ohybné solárne panely, ale tie sú určené na karavany a iné malé ostrovné systémy. Tie, ktoré si dávate na strechu musia mať pevný rám a vydržať rôzne poveternostné podmienky.

Fľaky a praskliny na fotovoltických článkoch

Ak zbadáte fľaky na fotovoltických článkoch pod sklom, ktoré ich má chrániť väčšinou sa jedná o chybu. Takýto panel si nedajte na strechu, ale choďte ho reklamovať. Môže sa jednať len o poškodený kus, ktorý sa doničil počas dopravy, ale ak podobné fľaky, škvrny nájdete na viacerých kusoch, môže sa jednať o nekvalitne utesnené články, ktoré vám nebudú dobre fungovať. To platí aj pri rozbitom skle. V tomto prípade panely vymeňte za iné.

Polykryštál a monokryštál

Mnoho ľudí sa rozhodne pre polykryštál, pretože vidí nižšiu cenu za kus. Pritom si však neuvedomujú, že kupujú staré modely, ktoré sú často o polovicu menej výkonné. Je to, akoby ste si kupovali starú plasma TV v dobe moderných Q-LED TV. Jeden kus takéhoto panelu vychádza samozrejme na menej ako jeden kus monokryštalického, ale nie je panel ako panel. Dávajte si pozor na číslo pred Wp. Kým polykryštalické panely majú 115Wp a jeden kus stojí 98€, monokryštalické, ktoré majú 380Wp a stoja 192€. To v praxi znamená, že na dosiahnutie rovnakého výkonu celej solárnej elektrárne by ste potrebovali 3x viac kusov polykryštalických panelov.

3x115Wp= 345Wp Tri takéto polykryštalické panely majú stále o čosi menší výkon ako jeden monokryštalický.

3×98€=294€ Tri polykryštalické panely sú ďaleko drahšie ako jeden monokryštalický.

Ako ich jednoducho rozoznať? Keď človek nie je odborník, môže sa stať, že rozdiel bez informácií o paneloch nevidí. Avšak je tu jednoduchá pomôcka. Polykryštalické panely majú modré fotovoltické články a monokryštalické čierne.

Hľadajte dlhú záruku

Pozerajte na to, ktorý výrobca alebo predajca je ochotný dať na solárny panel dlhú záruku. Tí čo ponúkajú nekvalitné solárne panely asi ťažko dajú dlhoročnú záruku. Na najlepšie solárne panely je aj 25-30 ročná záruka na výkon panelu.

TOP 10 solárnych panelov 2021/2022

Nižšie je uvedený zoznam 10 najpokročilejších solárnych panelov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, hodnotené podľa technológie fotovoltických článkov, zlepšení účinnosti, výkonu, inovácií spoločnosti a ceny. Štatistika od austrálskej firmy CER, ktorá hodnotí solárne panely:

PoradieVýrobcaNázov paneluTypŠpecifikácia% výkonZáruka
panel/výkon
1Longi SolarFull BlackMonokryštalickýHalf-cut cell22.38%12/30 rokov
2RisenTitan SMonokryštalickýHalf-cut cell21.30%12/25 rokov
3Trina SolarVertex SMonokryštalickýHalf-cut cell21.10%15/25 rokov
4PanasonicEverVoltMonokryštalickýHalf-cut HJT MBB21.20%12/25 rokov
5LG energyNeon HMonokryštalickýHalf-cut cell20.90%12/25 rokov
6JinkoSolarTiger Pro 66TRMonokryštalickýHalf-cut cell20.76%12/25 rokov
7Phono SolarTwinplusMonokryštalickýHalf-cut cell20.76%15/25 rokov
8Longi SolarHi-MO4MonokryštalickýHalf-cut cell20.80%12/25 rokov
9Canadian SolarBiHiKuMonokryštalickýHalf-cut MBB19.20%12/30 rokov
10Soli TekFull BlackMonokryštalickýShingled Mono19,72%20/25 rokov

VIP starostlivosť pre každého Volajte 0911 100 97

  • Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
  • Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
  • Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
  • Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.

Pridaj komentár