- Väčšina solárnych panelov váži približne 18 kilogramov
- Väčšina striech môže podporiť solárne panely, ak sú v dobrom stave
- Alternatívou k inštalácii na strechu môžu byť panelové systémy na zemi
Napriek počiatočným nákladom na solárne panely sa stávajú stále populárnejšími v domácnostiach po celom Slovensku. Toto nie je prekvapujúce, keďže vzhľadom na energetickú krízu môžu znížiť náklady na energiu.
Avšak pochopiteľnou obavou tých, ktorí uvažujú o inštalácii solárneho systému na strechu, je otázka, či ich strecha zvládne hmotnosť solárnych panelov. Tu vysvetlíme hlavné faktory a čo musíte zvážiť.
Ako ťažké sú solárne panely?
Väčšina solárnych panelov dostupných na trhu, ktoré obsahujú 60 buniek na panel, váži približne 18 kilogramov. Niektoré solárne panely môžu vážiť až 22,6 kilogramov, ale tieto sú obvykle určené pre komerčný sektor namiesto domácností.
Najbežnejším typom solárnych panelov sú monokrystalické solárne panely, vyrobené z častíc vyrezaných z jedného kryštálu. Tieto panely sú drahšie ako polykrystalické panely a sú obvykle menšie, čo znamená, že zaberajú menej plochy na streche. Vážia približne 13-18 kilogramov.
Polykryštalické panely sú lacnejšie ako monokrystalické panely, ale nie sú tak energeticky efektívne. Obvykle vážia okolo 20 kilogramov.
Najlacnejšou voľbou sú amorfné (tenkofilmy) panely. Tieto vážia oveľa menej než monokrystalické a polykrystalické panely, približne 6 kilogramov na panel. Aj keď sú väčšie, nie sú tak efektívne ako iné typy solárnych panelov.
Ako veľa hmotnosti pridajú solárne panely na strechu?
Solárne panely vážiace približne 18 kilogramov pridajú približne 1,27 kilogramov na štvorcový meter, na plochých strechách pridajú približne 2,26 kilogramov na štvorcový meter.
To sa môže sčítať, keď uvažujeme, že priemerný dom bude potrebovať aspoň 10 solárnych panelov na streche.
Prečo sú solárne panely také ťažké?
Hmotnosť solárnych panelov je daná hmotnosťou ich jednotlivých komponentov. Z tých je sklo najťažším prvkom, ostatné sú hliníkový rám, kapsulačná fólia, solárne články a spojovacia skrinka.
Môžu byť solárne panely príliš ťažké pre strechu?
Väčšina striech dokáže podporiť solárne panely, ale niektoré nie, a to z rôznych dôvodov. Niektoré značky solárnych panelov môžu byť pomerne ťažké a stará strecha v zlom stave môže potrebovať posilnenie.
Iné strechy môžu vyžadovať opravy pred inštaláciou solárneho systému a niektoré strechy môžu trpieť štrukturálnymi poškodeniami spôsobenými usadením základov budovy.
Ďalšími faktormi môžu byť škody od vetra alebo netesnosti, ktoré neboli opravené, a ak sú tieto štrukturálne poškodenia rozsiahle, môže byť potrebná výmena strechy, než sa na ňu môže inštalovať solárny systém.
Niektoré strechy sú jednoducho staré a majú už len zopár rokov do konca svojej služby.
Môže sneh na solárnych paneloch zvýšiť zaťaženie strechy?
Štrukturálni inžinieri zamestnaní inštalatérmi solárnych panelov obvykle zohľadňujú pri svojom počiatočnom preskúmaní priemerné množstvo snehu v danom regióne. Vo všeobecnosti solárny panelový systém a strecha, ktorá ho podporuje, nebudú ovplyvnené snehom, okrem výnimočných prípadov.
To preto, že solárne panely majú hodnotenie tlaku, ktoré meria množstvo tlaku, ktorý môžu panely zniesť. Väčšina panelov je hodnotených na približne 5 000 alebo viac Pascals (Pa). Toto umožňuje hmotnosť snehu vysokú až 120 cm.
Ako vieme, či vaša strecha dokáže podporiť solárne panely?
Väčšina domácich striech dokáže ľahko podporiť hmotnosť bežného solárneho panelového systému. Avšak dobrý inštalatér bude schopný to určiť pri svojom počiatočnom preskúmaní a ak je to potrebné, vykonať všetku prácu na posilnenie strechy.
Môžu solárne panely poškodiť strechu?
Ak je vaša strecha v dobrom stave a solárne panely sú inštalované správne, potom nie, solárne panely určite nepoškodia vašu strechu. Je samozrejme dôležité vybrať správneho poskytovateľa inštalácie solárnych panelov, ktorý musí byť licencovaný a kvalifikovaný. Inštalatéri upevnia panely na strechu pomocou kotiev (niekedy nazývaných aj stojany na strechu alebo držiaky), montážnych líšt a upínadiel.
Montážne lišty sú vyrobené z hliníka na zníženie hmotnosti, zatiaľ čo iné komponenty sú tiež vyrobené z hliníka alebo nerezovej ocele. Týmto spôsobom je solárny panelový systém pripojený k nosným trámom strechy.
Ak sú solárne panely príliš ťažké pre strechu, aké sú alternatívy?
Ak vyzerá, že vaša strecha nezvládne hmotnosť solárnej panelovej zostavy, existuje niekoľko alternatívnych možností.
Alternatívna strecha
Ak na vašej nehnuteľnosti existujú ďalšie kryté štruktúry, ako sú garáž, krytý dvor, altánok alebo krytý príjazd, a tieto sú orientované tak, aby počas väčšiny dňa prijímali priamy slnečný svit, tieto štruktúry môžu byť alternatívnym miestom na inštaláciu solárnych panelov namiesto strechy domu.
Solárne panely umiestnené na zemi
Ďalšou alternatívou je solárna panelová zostava umiestnená na zemi. Toto je obvykle rovnako nákladové efektívne ako systém inštalovaný na streche a systémy umiestnené na zemi sú tiež vysoko efektívne, predovšetkým preto, že ich možno nainštalovať v ideálnom uhle a orientácii pre maximálne generovanie solárnej energie.
Ďalšie kroky
Teraz už možno uvažujete o tom, či vaša strecha zvládne hmotnosť solárnej panelovej zostavy alebo uvažujete o alternatívnych možnostiach.
Ak chcete získať ďalšie informácie, ďalším krokom je kontaktovať spoľahlivého inštalatéra, ktorý bude schopný preskúmať vašu strechu a zodpovedať vám na tieto otázky, aby ste sa mohli rozhodnúť, či nainštalovať solárne panely.
Len vyplňte niekoľko údajov vo formulári a naši expertní inštalatéri sa s vami budú môcť priamo skontaktovať a poskytnúť vám osobné ponuky.
VIP starostlivosť pre každého
- Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
- Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
- Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
- Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.
Ponúkame riešenia založené na obnoviteľnej energii pre domy, firmy a iné organizácie. Ponúkame nasledujúce služby:
- Konzultácie: Poskytujeme konzultačné služby, sme Vám pomohli vybrať najlepšie riešenie solárneho systému, ktoré zodpovedá Vašim požiadavkám a finančným možnostiam.
- Navrhovanie systému: Vypracujeme návrh solárneho systému pre každého zákazníka na základe ich potrieb a miestnych predpisov.
- Inštalácia: Inštalujeme kompletný solárny systém a všetky potrebné komponenty, aby sa zabezpečila správna funkcia systému.
- Servis a poradenstvo: Poskytujeme poradenstvo a prípadný servis a solárneho systému, aby sa zabezpečila jeho dlhá životnosť a optimálna výkonnosť.
- Monitoring: Ponúkame monitoring solárneho systému, aby sa zabezpečilo, že systém funguje správne a produkuje očakávaný výkon.
- Pripojenie k distribučnej sieti: Vybavenie všetkých dokumentov s distribúciou, dodávateľom energie a vybavenie žiadosti pre službu virtuálna batéria alebo preplácanie prebytkov.
Našim cieľom je ponúknuť kvalitné solárne systémy a služby, ktoré zákazníkom pomôžu znížiť ich náklady na energiu, zlepšiť ich životné prostredie a zároveň poskytnúť udržateľné riešenie pre ich potreby v oblasti energie.