Solárne panely alebo veterné turbíny? Čo je lepšie?

Solárne panely alebo veterné turbíny? Čo je lepšie? Zanechať komentár

Pri rozhodovaní o obnoviteľných zdrojoch energie mnohí ľudia zvažujú medzi solárnymi panelmi a veternými turbínami. Obe technológie majú svoje výhody a nevýhody. Poďme sa pozrieť na hlavné rozdiely medzi nimi.

Stále viac ľudí sa obracia na solárnu a veternú energiu na zásobovanie svojich domovov, pretože dokážu znížiť vaše účty, zredukovať emisie CO2 a znížiť vašu závislosť od elektrickej siete. Ako bonus, ceny solárnych panelov výrazne klesli za posledné desaťročie.

Ale ktorú z týchto možností si vybrať? Solárna a veterná energia majú svoje výhody a nevýhody, preto si môžete prečítať náš článok, aby ste sa dozvedeli, ktorá vám môže ušetriť najviac peňazí a najlepšie znížiť spotrebu energie.

Čo nájdete v tomto článku?


Výhody a nevýhody solárnej a veternej energie
Je solárna energia lacnejšia ako veterná?
Stojí za to mať domácu veternú turbínu?
Dokáže malá veterná turbína zásobovať domov elektrickou energiou?
Môžu solárna a veterná energia zásobovať celý svet?
Čo je lepšie: Solárne panely alebo veterné turbíny?

Výhody a nevýhody solárnej a veternej energie


Výhody solárnej energie:

 • Ušetrí peniaze na účtoch za elektrickú energiu
 • Účinná vo vidieckych/zaľudnených oblastiach
 • Zníži váš uhlíkový odtlačok
 • Pridá hodnotu vášmu domu
 • Môžete získať peniaze za nepoužitú elektrickú energiu
 • Nízka údržba

Nevýhody solárnej energie:

 • Solárne panely môžu byť drahé
 • Nehodí sa na každý typ strechy
 • Účinnosť závisí od ročného obdobia
 • Solárne panely zaberajú veľa miesta

Výhody a nevýhody veternej energie:

Výhody veternej energie

 • Zníži váš uhlíkový odtlačok
 • Ušetrí peniaze na účtoch za elektrickú energiu
 • Môžete získať peniaze za nepoužitú elektrickú energiu
 • Nízka údržba

Nevýhody veternej energie

 • Počiatočné náklady sú vysoké
 • Náklady na opravy môžu predstavovať niekoľko tisíc eur
 • Pre systémy mimo elektrickej siete budú batérie potrebovať výmenu každých 6 až 10 rokov
 • Nie je tak účinná v obývaných oblastiach
 • Väčšie systémy môžu byť hlučné

Je solárna energia lacnejšia ako veterná? Počiatočné náklady.

Niet pochyb: obe tieto možnosti môžu zaťažiť peňaženku. Avšak solárna energia je oveľa lacnejšia na začiatku a obvykle má nižšiu údržbu. Priemerná cena solárneho panelového systému pre dom je 7 027 eur, zatiaľ čo veterná turbína môže stáť kdekoľvek od 9 000 do 30 000 eur.

Rastúca obľuba solárnej energie viedla k postupnému poklesu cien v priebehu posledného desaťročia. Podľa prieskumu priemerná cena solárneho panelového systému s výkonom 4 kWp pred rokom 2015 bola viac ako 9 000 eur, v porovnaní s priemernými nákladmi 6 600 eur v roku 2018. Dnes to môže byť ešte menej.

Ceny solárnych panelov sa tiež menia v závislosti od:

 • Koľko panelov inštalujete
 • Aký typ solárneho panelu si vyberiete
 • Akú značku si vyberiete

Náklady na veterné turbíny sa oveľa viac menia ako ceny solárnych panelov, pretože máte na výber dve možnosti: stĺpové alebo budovné turbíny. Stĺpové turbíny sú samostatné a musia byť umiestnené na vysoko položenom, vystavenom mieste, zatiaľ čo budovné turbíny sú oveľa menšie a môžu byť inštalované na streche vášho domu.

Z týchto dvoch druhov turbín sú budovné turbíny lacnejšie, ale ako to býva s väčšinou vecí, lacnejšia cena môže znamenať menej efektívny produkt. Pretože budovné turbíny musia pohodlne sedieť na streche, musia byť aj oveľa jemnejšie, čo znamená, že nemôžu vygenerovať toľko energie ako ich stĺpoví kolegovia.

Energetická kapacita každej turbíny pridáva k jej cene. Typická cena systému s výkonom 2,5 kW je medzi 9 900 až 19 000 eur, zatiaľ čo systém s výkonom 6 kW bude stáť medzi 21 000 až 30 000 eur.

Takže ak hľadáte cenovo dostupnú obnoviteľnú energiu, držte sa solárnej energie.

Náklady na údržbu

Solárne panely sú pomerne nenáročné na údržbu. Musíte sa uistiť, že máte kvalitný solárny menič, aby ste ho nemuseli každých 10 rokov meniť, čo vás vyjde asi na 2 000 eur alebo viac, pokiaľ nechcete, aby celý váš systém zlyhal. Voľte preto kvalitnú značku s vysokou zárukou.

Tým, že udržiavate solárne panely v dokonalom stave, môžete zvýšiť ich efektívnosť o 3-5 %. Našťastie pre vás, väčšina solárnych panelových systémov potrebuje iba základné kontroly a čistenie raz alebo dvakrát do roka.

Naopak veterné turbíny vyžadujú trochu viac citlivosti a starostlivosti (a peňazí). Hoci kontrola údržby sa musí vykonávať každé dva až tri roky, každá kontrola bude stáť asi 100 až 200 eur v závislosti od veľkosti turbíny. Okrem toho budú musieť byť vymenené batérie mimo elektrickej siete každých 6 až 10 rokov, pričom ceny sa budú líšiť v závislosti od dizajnu a veľkosti.

Aj keď dobre udržiavaná turbína by mala vydržať viac ako 20 rokov, počas tohto obdobia budete možno musieť vymeniť menič, čo vás môže stáť od 1 000 do 2 000 eur.

Z tohto hľadiska sú solárne panely menej finančne náročné a praktickejšie ako veterné turbíny.

Sú domáce veterné turbíny vhodné na investíciu?

Veterné turbíny sú hodné inštalácie len v prípade, že žijete na izolovanom mieste. Ak zvažujete inštaláciu veterného generátora, skontrolujte nasledujúce body, aby ste zistili, či vaša domácnosť je ideálnym miestom.

 • Dávajte pozor na prekážky – Aj keď veterná energia patrí medzi najefektívnejšie obnoviteľné zdroje energie, môže byť dosť vrtkavá, ak sa vyskytujú akékoľvek prekážky. Akékoľvek okolité domy, stromy alebo kopce vytvárajú turbulencie vo vetre, čo znamená, že z vašej turbíny nedostanete to najlepšie. Ak žijete v meste alebo v husto obývanej oblasti, budú solárne panely lepším riešením pre vašu domácnosť.
 • Rýchlosť vetra je kľúčová – Pre efektívnejšiu prevádzku turbíny musíte žiť na mieste s odporúčanou rýchlosťou vetra približne 5 metrov za sekundu. Takže ak žijete vo veternej oblasti, nesťažujte sa na vietor – využite ho! Priemernú rýchlosť vetra vo vašom okolí môžete zistiť pomocou online kalkulačky alebo inštalovať anemometer (merač vetra) pre presnejší výsledok.
 • Potrebujete stavebné povolenie? – V závislosti od miesta, kde žijete, môžete potrebovať stavebné povolenie na inštaláciu veterného generátora. Bohužiaľ, pravidlá a predpisy sa líšia v rôznych častiach Slovenska, takže sa pripravte na podrobný výskum.
 • Akú veľkú turbínu budete potrebovať? – Predtým, ako investujete svoje úspory do veterného generátora, oplatí sa zistiť, akú veľkú budete potrebovať a či si ju môžete dovoliť. Orientačne, turbína s výkonom 1,5 kW by pokryla potreby domácnosti spotrebujúcej 300 kWh za mesiac. Pripojenie k elektrickej sieti – Ak vaša domácnosť nie je pripojená k elektrickej sieti, veterná energia je vynikajúcim spôsobom, ako zabezpečiť chod vášho domova.

Môže malý veterný generátor zabezpečiť napájanie domácnosti?

Prekvapivo áno! Ale bude to mať svoju cenu.

Vzhľadom na to, že solárny panelový systém s výkonom 4 kWp (10-12 panelov) vás stojí iba približne 7 027 eur, je bezpečné povedať, že solárna energia je ekonomickejším riešením.

Schopnosť napájať váš dom veternou energiou bude závisieť výhradne od toho, za ktorú turbínu sa rozhodnete. Ak si zvolíte budovne umiestnený generátor, pravdepodobne budete môcť napájať iba niekoľko spotrebičov v domácnosti.

Ak by ste chceli, aby váš veterný generátor pokrýval účty, budete musieť investovať do drahšieho stĺpového generátora.

Môžu solárne a veterné generátory napájať celý svet?

Obnoviteľné zdroje energie by mali byť schopné napájať Zem raz v budúcnosti. V skutočnosti výskumníci predpovedajú, že planéta by mohla byť do roku 2050 100% obnoviteľná – pričom solárna a veterná energia by prispievali polovicou tejto energie. K tomu času už boli uhlíkové a plynové zdroje vytlačené lacnejšími obnoviteľnými zdrojmi.

V priebehu posledných pár rokov obnoviteľná energia postupne získava na význame a ponúka nádejný pohľad do budúcnosti bez fosílnych palív.

Čo je lepšie: solárne panely alebo veterné turbíny?

Veterná aj solárna energia sú vynikajúce spôsoby, ako zabezpečiť energetické potreby vášho domova bez zvyšovania vašej uhlíkovej stopy – ale pre nás je jasným víťazom solárna energia.

Nevieme, ako je to s vami, ale veterná energia nás neprekvapila. Turbíny sú dobrou voľbou, ak si môžete dovoliť začiatočné náklady, no musíte zvážiť vašu polohu, priemernú rýchlosť vetra a potrebu stavebného povolenia pred investovaním. Okrem toho si iba málo ľudí môže dovoliť uložiť takú sumu peňazí vo výške 30 000 eur.

Solárne panely sú naopak ideálne pre obytné oblasti, sú oveľa cenovo dostupnejšie a stále môžu poskytnúť spoľahlivý zdroj energie aj počas zatiahnutého dňa.

Ak sa už neviete dočkať, kedy umiestnite solárne panely na strechu a začnete získavať výhody solárnej energie, stačí zodpovedať pár jednoduchých otázok v našom krátkom formulári.


VIP starostlivosť pre každého

 • Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
 • Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
 • Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
 • Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.

Ponúkame riešenia založené na obnoviteľnej energii pre domy, firmy a iné organizácie. Ponúkame nasledujúce služby:

 1. Konzultácie: Poskytujeme konzultačné služby, sme Vám pomohli vybrať najlepšie riešenie solárneho systému, ktoré zodpovedá Vašim požiadavkám a finančným možnostiam.
 2. Navrhovanie systému: Vypracujeme návrh solárneho systému pre každého zákazníka na základe ich potrieb a miestnych predpisov.
 3. Inštalácia: Inštalujeme kompletný solárny systém a všetky potrebné komponenty, aby sa zabezpečila správna funkcia systému.
 4. Servis a poradenstvo: Poskytujeme poradenstvo a prípadný servis a solárneho systému, aby sa zabezpečila jeho dlhá životnosť a optimálna výkonnosť.
 5. Monitoring: Ponúkame monitoring solárneho systému, aby sa zabezpečilo, že systém funguje správne a produkuje očakávaný výkon.
 6. Pripojenie k distribučnej sieti: Vybavenie všetkých dokumentov s distribúciou, dodávateľom energie a vybavenie žiadosti pre službu virtuálna batéria alebo preplácanie prebytkov.

Našim cieľom je ponúknuť kvalitné solárne systémy a služby, ktoré zákazníkom pomôžu znížiť ich náklady na energiu, zlepšiť ich životné prostredie a zároveň poskytnúť udržateľné riešenie pre ich potreby v oblasti energie.

Pridaj komentár