Ľutujeme, že mnohí ľudia sú odradení od inštalácie solárnych systémov kvôli nepravdivým tvrdeniam, ktoré sa šíria v diskusiách alebo na internete. V tomto článku sme zhrnuli najčastejšie omyly, tvrdenia, s ktorými sa môžu stretnúť nedostatočne informovaní čitatelia. Dúfame, že náš článok pomôže tým, ktorí majú záujem o solárnu technológiu.
1. SOLÁRNE SYSTÉMY NIKDY NEVRÁTIA INVESTÍCIU
Jedným z najväčších omylov je, že inštalácia solárneho systému na nehnuteľnosť sa nikdy nevyplatí. Návratnosť môžete jednoducho vypočítať. V súčasnosti môžeme povedať, že fotovoltaický systém vráti svoju cenu približne do 10 rokov, pretože solárne panely sú schopné pracovať na takmer plnom výkone počas niekoľkých desaťročí, od desiateho roku generujú aj zisk. Návratnosť môže byť ešte kratšia vďaka existencii štátnych dotácií na inštaláciu solárnych panelov. O tomto sme podrobnejšie písali v jednom z našich predchádzajúcich článkov.
2. SOLÁRNE SYSTÉMY NIE SÚ CENOVO DOSTUPNÉ
Dnes to už nie je pravda! Pred 10 až 15 rokmi bolo inštalovanie solárneho systému privilegiom bohatších vrstiev obyvateľstva, no dnes sú tieto zariadenia takmer dostupné pre každého. Cena solárneho systému, ktorý zabezpečí potreby bežnej domácnosti, sa pohybuje približne od 6000 do 8000 eur, čo v dnešnej dobe nie je považované za extrémnu investíciu. Navyše, táto suma sa vráti do 10 rokov, ako sme už spomínali!
3. VETERNÉ TURBÍNY SÚ EFEKTÍVNEJŠIE NEŽ SOLÁRNE PANELY
Toto tvrdenie je relatívne. Tak, ako solárne systémy majú problémy v noci, počas zatiahnutého počasia alebo keď sú v tieni, veterné turbíny majú problémy počas bezvetria. Navyše je dôležité zdôrazniť, že zatiaľ čo slnečné žiarenie je takmer všade dostupné, stabilný a dostatočne silný vietor nie je neustále prítomný. To je dôvod, prečo je na Slovensku tak málo veterných turbín. Okrem toho je oveľa komplikovanejšie a náročnejšie inštalovať a schvaľovať domáce veterné elektrárne, zatiaľ čo solárny systém môžete takmer ľubovoľne prispôsobiť.
4. VÝROBA SOLÁRNYCH PANELOV JE NEPRIAZNIVÁ PRE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE, SPREVÁDZA JU NEBEZPEČNÝ ODPAD
Ako pri každom výrobku, výroba solárnych panelov vyžaduje spotrebu energie, čo so sebou nesie emisie škodlivých látok do životného prostredia. Avšak spoločnosti, ktoré vyrábajú produkty, ktoré podporujú obnoviteľné zdroje energie, venujú osobitnú pozornosť aj vlastnému obchodnému modelu. Nie je nezvyčajné, že energia potrebná na výrobu solárnych panelov sa získava práve zo solárnych panelov inštalovaných na továrni. Okrem toho sa na výrobu solárnych panelov bežne používajú materiály, ktoré sú recyklovateľné (hliník, meď) a sú veľmi žiadané na trhu.
Navyše, solárni výrobcovia a distribútori majú povinnosť recyklovať, takže panely nekončia ako odpad.
5. SOLÁRNE PANELY PRODUKUJÚ IBA V DENNÝCH HODINÁCH, V NOCI NIE
Základnou podmienkou prevádzky solárnych panelov je slnečné žiarenie, takže v skutočnosti nevyrábajú elektrinu v noci. Avšak tvrdenie, že v domácnosti nie je elektrina počas tejto doby, je zjednodušené. V noci si domáce spotrebiče a zariadenia berú elektrinu zo siete. Solárny systém, ktorý je dobre navrhnutý, však dokáže vyprodukovať taký objem energie počas jedného roka, ktorý dokáže pokryť celý energetický dopyt domácnosti. Je pravda, že výroba solárnych panelov je najintenzívnejšia v priebehu slnečných hodín, ale prebytok energie môže byť uložený do batérií alebo odoberaný elektrickou sieťou, kde sa stále dá využiť na pokrytie spotreby.
6. SOLÁRNE PANELY NEMÔŽU BYŤ NA BALKÓNOCH ČI PRIEČELIACH DOMOV
Na efektívnosť solárnych panelov vplýva ich orientácia a sklon. Ideálnou polohou je orientácia na juh s uhlom sklonu 30-45 stupňov. Avšak aj panel orientovaný na východ alebo západ, alebo so sklonom 20-60 stupňov, môže dosiahnuť výborné výsledky. Dôležitý je tiež prístup k slnečnému žiareniu bez výrazných tieňových miest. Panel na balkóne alebo na fasáde domu nemusí byť nevyhnutne neefektívny, ale treba brať do úvahy, že jeho výkon bude pravdepodobne nižší ako pri optimálnom umiestnení na streche.
7. BATÉRIE SÚ ZBYTOČNÉ A MÁLO EFEKTÍVNE
Batérie môžu byť kľúčovým prvkom solárneho systému, pretože umožňujú skladovanie prebytočnej energie na neskoršie využitie. V prípade, že váš dom nemá pripojenie k elektrickej sieti alebo ho využívate minimálne, môžu byť batérie nevyhnutným riešením na to, aby ste boli nezávislí od dodávateľov energie. Ak však nežijete v oblasti s nepravidelným dodávaním elektrickej energie alebo nepotrebujete úplnú nezávislosť, môžete sa rozhodnúť pre solárny systém bez batérií.
8. NA SOLÁRNY SYSTÉM MUSÍTE MAŤ VEĽKÚ STRECHU
Veľkosť solárneho systému nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje jeho výkon. Výrobcovia solárnych panelov ponúkajú rôzne typy panelov s rôznymi výkonmi, takže aj na menšej streche môžete nájsť vhodné riešenie. Navyše, inštalácia panelov na streche, v záhrade alebo na zemi, môže byť vhodná pre rôzne druhy domov alebo podnikov. Profesionálne solárne spoločnosti môžu navrhnúť a nainštalovať systém, ktorý je prispôsobený veľkosti a potrebám vášho domu.
9. SOLÁRNE PANELY VYŠŠEJ GENERÁCIE BUDÚ K DISPOZÍCII O PÁR ROKOV, TAKŽE SA NEOPLATÍ KUPOVAŤ TERAZ
Technológia solárnych panelov sa neustále zlepšuje, ale to neznamená, že by ste mali čakať na nejakú revolučnú novinku. Aj súčasné solárne panely sú veľmi efektívne a odolné. Navyše, investície do solárneho systému môžu začať prinášať úspory až od okamihu inštalácie. Čakanie na nové technológie môže viesť k strate príležitosti na úsporu energie a finančných prostriedkov.
10. INŠTALÁCIA SOLÁRNEHO SYSTÉMU JE PRÍLIŠ NÁROČNÁ A ZABERIE VEĽA ČASU
Profesionálne solárne spoločnosti majú skúsenosti s inštaláciou solárnych systémov a sú schopné ju vykonať efektívne a včas. Väčšina inštalácií je dokončená do niekoľkých dní. Proces zahŕňa niekoľko krokov, vrátane zhodnotenia vhodnosti vášho domu pre solárne panely, získavania potrebných povolení, inštalácie samotných panelov a následnej údržby. Profesionáli v oblasti solárnych systémov vám pomôžu od začiatku až po koniec, takže nemusíte mať starosti s celým procesom.
11. SOLÁRNE PANELY SÚ PRÍLIŠ ŠKODLIVÉ PRE VAŠE ZDRAVIE
Solárne panely sú bezpečné a neškodné pre ľudské zdravie. Niektoré staršie typy solárnych panelov obsahujú ťažké kovy, ako napríklad kadmium, ale moderné panely sú vyrobené z materiálov, ktoré sú ekologické a bezpečné pre ľudí. Riziko vystavenia nebezpečným látkam pochádzajúcim zo solárnych panelov je minimálne. Je dôležité dodržiavať bezpečnostné pokyny pri manipulácii so solárnymi panelmi, čo však platí pre akýkoľvek elektrický alebo elektronický produkt.
12. INVERTER JE ELEKTRONIKA, KTORÁ VYDRŽÍ MAX 5 ROKOV
Toto tvrdenie nie je pravda! Zatiaľ čo väčšina solárnych inverterov mala pred niekoľkými rokmi iba 5-ročnú záruku, to vôbec neznamená, že ich životnosť je taká krátka. Napríklad najnovšie invertery od Huawei majú záruku 10 rokov, ktorú si možno ďalšími 5 alebo 10 rokmi predĺžiť. Okrem toho, aj keď inverter počas životnosti solárneho systému zlyhá, je možné ho jednoducho vymeniť za relatívne nízku cenu, pričom panely sa môžu znova pripojiť bez problémov.
13. AKUMULÁTORY SA PO PÁR ROKOCH ZNIČIA
Podobne ako pri akomkoľvek elektrickom zariadení, aj technológia batérií sa za posledných niekoľko desaťročí výrazne zlepšila. Špeciálne úložiská energie používané v solárnych systémoch sú veľmi odolné a môžu fungovať viac ako 10 rokov. Stále prebiehajú sľubné výskumy zamerané nielen na zvýšenie kapacity úložiska, ale aj na predĺženie životnosti batérií.
14. SOLÁRNE PANELY FUNGUJÚ LEN V LETE, KEĎ SVIETI SLNKO
Vďaka solárnym systémom je možná výroba elektrickej energie počas celého roka, hoci je pravda, že výrobná krivka môže byť nerovnomerná. V obdobiach od jari do jesene sú dni dlhšie a slnečné lúče majú vhodnejší uhol dopadu, čo znamená, že výroba je vyššia ako v druhej polovici roka. Ideálne navrhnutý solárny systém však môže vyprodukovať takú energiu počas celého roka, ktorá postačí na pokrytie potrieb domácnosti.
15. MUSÍM MAŤ BATÉRIU, INAK SOM V NOCI BEZ ELEKTRINY
Solárne systémy vo väčšine prípadov sú pripojené na elektrickú sieť, takže i v noci má váš domov elektrickú energiu. Taktiež si môžete aktivovať službu virtuálna batéria a vami vyprodukovanú energiu si ukladať u dodávateľa na „horšie časy“.
16. EXTRÉMNE POČASIE MÔŽE POŠKODIŤ SOLÁRNE PANELY
Poškodenie solárnych panelov ľadovými krúpami je veľmi nepravdepodobné, pretože sú veľmi odolné a majú tvrdú povrchovú vrstvu z tvrdeného skla. Pri správnej montáži a pravidelnej kontrole upevňovacích bodov systému môže byť solárny systém takmer nezraniteľný voči silným vetrom a búrkam. Solárne systémy navyše môžu fungovať ako dôležitý prostriedok na ochranu pred extrémnym počasím, ktoré vzniká v dôsledku klimatických zmien.
17. O PÁR ROKOV BUDE SOLÁRNY PANEL ODPAD, KTORÝ NAVIAC JE NEBEZPEČNÝM ODPADOM
Solárne panely môžu fungovať takmer na plný výkon po celé desaťročia. Napriek rýchlemu pokroku v solárnej technológii sa zatiaľ neprejavila výrazná záplava vyhasnutých solárnych panelov. Solárne panely sa navyše nikdy nestanú nebezpečným odpadom! (Vysvetlenie nájdete v bode 4!)
18. TECHNOLÓGIA SOLÁRNYCH PANELOV JE UŽ TERAZ ZASTARALÁ
Technológia solárnych panelov patrí medzi najinovatívnejšie produkty na trhu. Výrobcovia neustále vyvíjajú nové technológie s cieľom zvýšiť výkon, účinnosť a účinnosť solárnych panelov. Solárna energia je jedným z najlepších obnoviteľných zdrojov energie, ktorý vďaka solárnym systémom čoraz intenzívnejšie využívame. Pred solárnou technológiou ešte stojí obrovská budúcnosť!
19. SOLÁRNE PANELY MAJÚ VÝZNAM LEN S DOTÁCIAMI
Toto tvrdenie nie je pravdivé! Investícia do solárnych systémov môže byť vždy dobrým rozhodnutím, pretože čím skôr sa solárny systém inštaluje, tým skôr sa domácnosť stane energeticky nezávislejšou. Dotácie sú samozrejme veľmi užitočné, pretože výrazne skracujú dobu návratnosti investície.
20. AK SA PRESŤAHUJEME, SOLÁRNE PANELY BOLI VYHODENÉ PENIAZE
To nie je pravda! Solárny systém zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti! Investícia nikdy nezmizne, pretože solárny systém predstavuje uznanú hodnotu aj pre potenciálneho kupca.
+1 AK SI NAINŠTALUJETE SOLÁRNE PANELY, BUDEME MAŤ TEPLÚ VODU
Toto tvrdenie pochádza v podstate zo zámene pojmov medzi solárnymi panelmi a solárnymi kolektormi. Solárne panely produkujú elektrický prúd, zatiaľ čo solárny kolektor zabezpečuje ohrev vody. Solárny systém môže nepriamo zabezpečiť ohrev vody, ak je vyrobená energia použitá na napájanie elektrického bojlera.
Na základe vyššie uvedených bodov sme dokázali, že nemá zmysel veriť mýtusom, ktoré sa šíria na internete! Ak by ste však mali nejaké pochybnosti, neváhajte kontaktovať odborníkov spoločnosti Elprovod s.r.o. – solarnepanelydomov.sk so svojimi otázkami.
VIP starostlivosť pre každého
- Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
- Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
- Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
- Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.
Ponúkame riešenia založené na obnoviteľnej energii pre domy, firmy a iné organizácie. Ponúkame nasledujúce služby:
- Konzultácie: Poskytujeme konzultačné služby, sme Vám pomohli vybrať najlepšie riešenie solárneho systému, ktoré zodpovedá Vašim požiadavkám a finančným možnostiam.
- Navrhovanie systému: Vypracujeme návrh solárneho systému pre každého zákazníka na základe ich potrieb a miestnych predpisov.
- Inštalácia: Inštalujeme kompletný solárny systém a všetky potrebné komponenty, aby sa zabezpečila správna funkcia systému.
- Servis a poradenstvo: Poskytujeme poradenstvo a prípadný servis a solárneho systému, aby sa zabezpečila jeho dlhá životnosť a optimálna výkonnosť.
- Monitoring: Ponúkame monitoring solárneho systému, aby sa zabezpečilo, že systém funguje správne a produkuje očakávaný výkon.
- Pripojenie k distribučnej sieti: Vybavenie všetkých dokumentov s distribúciou, dodávateľom energie a vybavenie žiadosti pre službu virtuálna batéria alebo preplácanie prebytkov.