Solárny kolektor na ohrev vody Dunajská Streda

Lacné vykurovanie a ohrev vody solárnym kolektorom 2

Lacné vykurovanie, solárne vykurovanie, vykurovanie šetriace energiu

Asi najväčším výdavkom domácnosti je účet za zimné vykurovanie. Toto sa začalo dostávať do popredia pozornosti ľudí, najmä v posledných desaťročiach, pretože cena zemného plynu rástla oveľa rýchlejším tempom ako príjmy jednotlivých rodín a firiem. Ako by mohlo byť predsa uskutočniteľné lacné vykurovanie, vykurovanie šetriace energiu? Existujú ešte také zdroje energie, ktoré neboli zdanené a sú dostupné každému. Taká je napr. slnečná energia, veterná energia. Teraz podrobnejšie popíšeme vykurovanie solárnym kolektorom. Využitie slnečnej energie je dobrou alternatívou na dosiahnutie energeticky efektívneho vykurovania. To si ale treba brať do úvahy, že slnko nie je rovnomerným zdrojom energie. Okrem toho v lete svieti slnko podstatne viac ako v zime, takže prebytočnou letnou slnečnou energiou niečo treba robiť.

Pre koho sa odporúča solárne vykurovanie?

Solárny kolektor na ohrev vody Dunajská Streda

Pravda je, že nie pre všetky domácnosti je vhodný tento typ riešenia čo sa týka zníženia nákladov na vykurovanie. Veľkou výhodou solárneho vykurovania je, že voda predohriata teplom vyrobeným solárnym kolektorom je už zavedená do kotla, ktorá má vyššiu teplotu ako voda vracajúca sa z vykurovacieho systému. Na jeho opätovné zahriatie teda je potrebné menej energie. To je výhodné pri takých vykurovacích systémoch, ktoré pracujú pri relatívne nízkych teplotách. V prípade radiátorových vykurovacích systémov má voda vracajúca sa z radiátorov do kotla teplotu 50 – 60 °C, zatiaľ čo v prípade podlahového a stenového vykurovania je teplota vratnej vody okolo 25 – 30 ° C. Pri použití energeticky úsporného solárneho vykurovania sa pre najlepší efekt odporúča vymeniť tradičné doskové radiátory za nízkoteplotné radiátory. Radiátorové vykurovacie systémy tak môžu byť tiež výhodne pripojené k energeticky úspornému vykurovaniu. (Systémy podlahového vykurovania a stenového vykurovania sú inak podstatne modernejšie a nákladovo efektívnejšie ako radiátorové systémy.) Okrem existujúceho vykurovacieho systému je veľmi dôležitým faktorom aj umiestnenie a orientácia solárneho kolektora.

Ako funguje ekonomické vykurovanie, solárne vykurovanie?

Solárna kvapalina v solárnych kolektoroch sa zahrieva v dôsledku slnečného žiarenia. Snímač teploty (T1) pri solárnych kolektoroch detekuje teplotu solárnej kvapaliny a potom prenáša hodnotu teploty k solárnej pracovnej stanici. Na základe predprogramovaných hodnôt solárny regulátor pracovnej stanice spustí obehové čerpadlo, ak teplota dosiahne požadovanú hodnotu. Takto sa solárnymi kolektormi zohriatá kvapalina dostane do rúrkového výmenníka tepla vo vodnom zásobníku. Rúrkový výmenník tepla sa zohreje a zvýši teplotu okolitej vody. Takto voda vo vodnom zásobníku (v akumulačnom nádrži) bude teplejšia a teplejšia. 

Na obrázku je vodný zásobník s dvojitým výmenníkom tepla. Druhý rúrkový výmenník tepla tiež preberá teplotu zohriatej vody vo vodnom zásobníku. Týmto spôsobom sa zohreje aj voda, ktorá ním preteká a pokračuje do vykurovacieho systému. Táto predhriatá voda sa vedie do kotla. Takto sa realizuje energeticky úsporné vykurovanie s nižšou spotrebou plynu.

Aké lacné je toto vykurovanie? Koľko sa s ním dá ušetriť?

Dobre naplánovaný systém je schopný na začiatku a na konci vykurovacej sezóny 100% nahradiť tradičný kotol. Počas tohto obdobia kotol teda nemusíte ani zapínať! V zime zníženie nákladov, ktoré je možné dosiahnuť týmto spôsobom je medzi 15-30%. V prípade budov s vhodnou izoláciou a dverí či okien je tento pomer ešte vyšší.

Ako sa dá vypočítať koľko solárnych kolektorov je potrebných na solárne vykurovanie?

Na podporu vykurovania solárnym kolektorom sa určite odporúčajú solárne kolektory s vákuovými trubicami. Dôvodom je, že tieto typy solárnych kolektorov majú asi o 40% menšie tepelné straty ako ploché solárne kolektory. A v zime to spraví veľa. Ďalšou výhodou solárnych kolektorov s vákuovými trubicami – v prípade zimného používania – je aj to, že kvôli ich okrúhlym plochám slnko na nich svieti dlhšie v kolmom uhle dopadu. Pre získanie čo najoptimálnejšieho výpočtu je tiež potrebný presný plán danej budovy, ako aj technické parametre a energetické vlastnosti budovy. Na základe všeobecných skúseností sa dá povedať, že na každých 5 – 10 m2 stavebného priestoru, ktorý sa má vykurovať, je potrebných minimálne 0,5 – 0,9 m2 plochy solárnych kolektorov v prípade solárnych kolektorov s vákuovými trubicami, zatiaľ čo pre ploché kolektory je potrebných 1 m2.

Aký veľký vodný zásobník bude potrebný?

Objem vodného zásobníka (akumulačnej nádrže) je možné naplánovať na základe nasledujúceho výpočtu. Pre každú 1 m2 plochu solárneho kolektora sa odporúča minimálne 60 – 80 litrov, najlepšie však 100 litrov kapacity na uskladnenie vody.

Čo robiť v lete so solárnym vykurovacím systémom?

V lete sa odporúča používať solárny vykurovací systém na ohrev bazéna. Takto sa dá teplota vody v záhradnom alebo vnútornom bazéne udržiavať na príjemnej teplote. To všetko ZADARMO! Nehovoriac o tom, že v lete svieti slnko oveľa viac, tak je ešte lepšie využitie systému s úsporou energie. Ak nie je možnosť na ohrev bazéna, potom sa odporúča solárne kolektory mimo vykurovacej sezóny zakryť. Je to vhodné preto, lebo solárna kvapalina – ktorá sa nachádza v zbernej časti solárnych kolektorov – pri teplote 180 – 300 °C začne vrieť, čo môže spôsobiť poškodenie systému.

2 Comments

  1. Dobry den

    Prosim o info ohladne ohrevu vody pre bazen solarnych ojrevom, ktory by mal byt umiestneny na streche prilahlej strechy.
    Predavatela solarne panely na priamy ohrev vody a nie cez prenos el.energie?
    Hladam nieco jednoduchsie . Dakujem

    1. Pekný deň, pre presné technické informácie konkrétne k Vašej požiadavke Vám odporúčame kontaktovať našu technickú podporu. Náš hlavný technik Vám poradí a ponúkne možnosti na mieru. Volajte 0911 100 977. Technik je dostupný od pondelka do piatku v časoch od 8:00 do 17:00.

Pridaj komentár