fotovoltaike v zime

Fotovoltaika v zime. Naozaj nevyrába žiadnu elektrinu? Zanechať komentár

Fotovoltaika je jedným z najrozšírenejších zdrojov obnoviteľnej energie u nás. Vďaka dotáciám a klesajúcim cenám komponentov na strechy pokryté panelmi narazíte takmer na každom rohu. S blížiacou sa zimou sa však ponúka otázka, či vôbec v nasledujúcich mesiacoch fotovoltika v našich zemepisných podmienkach funguje. Môže solárny panel vyrábať elektrinu aj zime? A ak áno, koľko ju zvládne vyprodukovať?

Väčšina ľudí si solárnu energiu spája hlavne s letnými mesiacmi, vysokými teplotami a silným slnečným žiarením. Nie každý ale vie, že solárne panely fungujú aj v zime. Využívajú totiž svetelnú zložku slnečného žiarenia, a tak pre nich nie je problém vyrábať elektrinu, aj keď je svetlo rozptýlené kvôli mrakom alebo keď je chladnejšie počasie. Z fyzikálneho hľadiska je dokonca ich výkon vyšší ako v lete.

Fotovoltaické panely v zime? Fungujú solne panely v zime?

Panely totiž majú záporný teplotný koeficient, čo znamená, že s klesajúcou teplotou im stúpa napätie, a tým pádom aj výkon. Tento jav však funguje aj obrátene, takže za horúcich letných dní môže výkon panelov naopak klesnúť. To potvrdzuje aj Vít Pokorný, špecialista na fotovoltaické panely distribučnej spoločnosti E.ON: „Účinnosť solárnych panelov s rastúcou teplotou postupne klesá. Najväčšiu účinnosť majú fotovoltaické elektrárne na jar a na horách. V laboratórnych podmienkach stráca panel 10 % účinnosti s každým nárastom o 25 °C.“

Problém je nedostatok slnečného svitu aj sneh

Skoro by sa tak zdalo, že zima je na výrobu solárnej energie ideálnym obdobím. Dôležitú úlohu však zohráva to, že v zimných mesiacoch je slnko na oblohe len niekoľko málo hodín, a to navyše oveľa nižšie nad obzorom ako v lete. Ako to teda nakoniec s množstvom vyprodukovanej elektriny je?

„Pravdou je, že výroba je oveľa menšia, než počas slnečných mesiacov. Nie je ale pravda, že by panely nevyrábali vôbec. Slnko totiž svieti pod menším uhlom a pokiaľ sú panely na bežnej streche rodinného domu (uhol sklonu 30 stupňov), tak na ne slnečné žiarenie dopadne pod uhlom, ktorý nie je ideálny. Neznamená to ale, že je dobré dať panely pod veľkým uhlom, pretože potom by zase vyrábali menej počas leta. Všeobecne cez zimu pracujú panely cca na 20 % svojho výkonu,“ objasňuje celú situáciu Pokorný.“

Okrem nedostatku slnečného žiarenia navyše môže byť problém aj sneh či námraza. Pokrytie panelu totiž spôsobí nielen to, že výroba elektriny bude nulová, ale môže byť aj príčinou poškodenia skla na paneli a hliníkového rámu. Najväčšie riziká síce hrozia hlavne na horách, občas je však nutné snehovú nádielku riešiť aj v iných oblastiach. Problém sa však rieši veľmi jednoducho, panely treba oprášiť a zbaviť snehovej pokrývky.

Fotovoltika sa v našich podnebných podmienkach oplatí

Oplatí sa teda zaobstarať si fotovoltaiku na SLovensku, aj keď bude každú zimu vyrábať iba časť elektriny? Podľa Pokorného určite áno: „Fotovoltaika má rozhodne zmysel aj pre polohu Slovenskej republiky. Inštalovaný výkon 1kWp (špičkový výkon) vyrobí v SR približne 1,1 MWh za rok.“ Presnejšie informácie o vhodnosti konkrétnych lokalít pre využitie slnečnej energie môžete hľadať v solárnych mapách, najlepšie v takých, ktoré zachytávajú globálne slnečné žiarenie. Tie vám tiež prezradia, aká je intenzita slnečného žiarenia u nás v porovnaní so zvyškom Európy.

Potenciál fotovoltaickej energie na Slovensku (priemer)
Potenciál fotovoltaickej energie Európa (priemer)

Aby vám fotovoltaické panely v našich podnebných podmienkach priniesli čo najväčší úžitok, oplatí sa vziať do úvahy nasledujúce tipy:

Fotovoltaické systémy musia byť otočené vhodným smerom

Ideálne natočenie panelov závisí od toho, ako bude vyrobená elektrina využívaná. „Ak nám ide čisto o to, aby sa vyrobilo čo najviac, tak je ideálnym smerom juh. Najvyššiu efektívnosť z hľadiska vlastnej spotreby vyrobenej elektriny dosahujú také domáce elektrárne, ktoré sú smerované na východ-západ. Domácnosti majú totiž najvyššiu spotrebu ráno a potom neskôr popoludní, keď prichádzajú ľudia z práce. Pokiaľ sa teda pozrieme na to, koľko energie si domácnosť zvládne využiť bez prietokov do siete, tak je víťazom rozmiestnenia panelov do dvoch smerov a to východ-západ,“ radí Pokorný.

Uhol sklonu panelov by mal byť okolo 30°

„Sklon strechy hrá svoju rolu – ideálna je okolo 30°. Ide o kompromis medzi výrobou v letných mesiacoch a výrobou na jeseň a na jar. Čím väčší je sklon, tým menej vyrába panely v lete a tým viac v zime.“ upozorňuje technik.

V zimných mesiacoch nezabúdajte na údržbu

Pri šikmých strechách väčšinou s zachytávaním snehu nebýva problém. Panely sú vyrobené tak, aby po nich sneh skĺzol a aspoň čiastočne panel odhalil, aby mohol vyrábať elektrinu. Problém však môže nastať, keď je snehu veľké množstvo. Nerovnomerne zaťažené panely sa totiž môžu pokriviť. Pokiaľ sa teda stane, že snehová nádielka bude neobvykle štedrá, zavolajte si na zabezpečenie údržby špeciálnu firmu, prípadne si aspoň kúpte špeciálne stierky a zhrabovače, ktoré nepoškodia povrch panelu.

VIP starostlivosť pre každého Volajte 0911 100 977

  • Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
  • Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
  • Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
  • Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.

Pridaj komentár