Ak ste sa už rozhodli, že si chcete kúpiť solárny panel, mali by ste zvážiť možnosti, ktoré ponúkajú inteligentné solárne panely, známe tiež ako smart solárne panely.
Výhody smart solárnych panelov
najvyšší možný energetický výnos
spoľahlivejšie systémy
ľahšia a lacnejšia inštalácia solárneho systému.
vysoká tolerancia tieňov
flexibilnejšie umiestnenie rovníka
menej citlivé na vplyvy prostredia
Rozdiely medzi klasickým a smart solárnym panelom
V konvenčnom solárnom systéme sú solárne panely zreťazené do riadkov, to znamená reťazcov. To je nevyhnutné na to, aby invertor konvertoval jednosmerný prúd (DC) produkovaný solárnym článkom na striedavý prúd (AC) používaný v domácnostiach, aby sa získala vhodná úroveň napätia pre čo najefektívnejšiu prevádzku.
Zaradenie v rade je však veľkým technickým obmedzením, pretože zabraňuje tomu, aby akýkoľvek solárny článok, ktorý je blokovaný nečistotami alebo tieňmi, zadržuje fungovanie celého reťazca.
Vysvetlenie:
V každom solárnom článku sú 3 rady článkov a 3 bypassové diódy. Ak sa na solárny panel dostane špina alebo tieň, postihnutá bunková línia nebude produkovať, ale stane sa spotrebiteľom, rovnako ako príslušná obtoková dióda, cez ktorú preteká prúd ostatných bunkových liniek v paneli.
Jednoducho povedané, bunková línia ovplyvnená tieňom sa začne zahrievať a už nefunguje ako generátor energie, ale ako spotrebiteľ, čím sa výrazne znižuje výkon celého panelu. To je nevýhodné, pretože v rámci reťazca nie sú jednotlivé moduly navzájom nezávislé, pretože nimi pretekajúci prúd je rovnaký, takže solárny článok produkujúci menej slnečnej energie drasticky obmedzuje všetku ostatnú výrobu, ako je zrejmé z obrázku obrázok vyššie.
Zhrnutie: Pre bežné solárne panely najslabší článok v reťazci vždy určuje, ako funguje celý reťazec.
Problém sériového zapojenia sa najskôr snažili vyriešiť pomocou mikroinvertorov, čo znamená, že každý solárny panel má svoj vlastný invertor. Táto metóda tiež eliminovala problém, zaviedla však ďalšie dva: príliš vysokú cenu a nespoľahlivosť. Z týchto dôvodov nie sú mikroinvertory dodnes veľmi rozšírené. Objavili sa však optimalizátory výkonu.
Tieto eliminujú problémy vyplývajúce zo sériového pripojenia, ale bez nevýhod mikroinvertorov. Jedná sa o optimalizátory výkonu prvej generácie, napríklad SolarEdge, ktorý je najrozšírenejší na Slovensku, alebo Tigo, líder na trhu v Amerike. Stali sa oveľa populárnejšími ako mikroinvertory, pretože sú spoľahlivejšie a lacnejšie ako oni.
Týmto sa tiež vyriešil problém s tienením tradičných reťazcov solárnych panelov, ale v samotnom panely sa nedosiahol žiadny pozitívny efekt. Takže napriek optimalizátoru, aj v prípade tienidla, sa tienený solárny panel správa rovnako ako konvenčný panel a výťažnosť ovplyvneného článku vypadáva z výťažnosti celého systému. To je jasne vidieť na obrázku. vyššie.
Aký je teda smart solárny panel?
Prielomom v minimalizácii strát tienenia bol nástup optimalizačných čipov vyrábaných spoločnosťou Maxim Integrated. Tieto solárne panely sú už optimalizované na úrovni radov článkov, pretože čipy sú technicky integrované čo najhlbšie do solárnych článkov: sú umiestnené vo vnútri panelu namiesto obtokových diód.
Výhodou čipu Maxim je nielen rozdiel vo veľkosti, ale aj prepracovanosť ovládania, ktoré obsahuje. Veľkosť optimalizácie Maxim spočíva v jednoduchosti technológie: nie je potrebný žiadny ďalší optimalizátor, počas výroby sa čip vkladá do panelu, na čo sa vzťahuje rovnaká záruka ako na solárny panel.
Z hľadiska optimalizácie ide v súčasnosti o najvyspelejšiu technológiu na domácom trhu! Solárne panely sú na sebe úplne nezávislé, navyše 3 rady článkov v solárnom panely sú úplne nezávislé, každá zložka poskytuje maximum, a tým zaručuje najvyšší výnos počas celej doby životnosti.
Tento inovatívny modul Seraphim 325Wp Maxim Smart Solárny panel monokryštalický poskytuje päť úrovní funkcií. Na základe univerzálnej platformy môžete pre každý solárny projekt zvoliť správnu funkčnosť, ktorá je najlepšia z hľadiska rozpočtu a výkonu.