solarnepanely na streche elprovod

Viete ako fungujú solárne panely? Poďme si v tom spraviť jasno. 2

Aj keď sa fotovoltaické panely čoraz viac rozširujú aj na Slovensku, fungovanie solárnych panelov je pre väčšinu ľudí stále nejasné. S týmto vám chceme pomôcť našim článkom.

Ako funguje solárny panel – z pohľadu vedy?

Základným zariadením pre premenu slnečného žiarenia a elektrickú energiu je solárny (kremíkový) článok. Tento článok vyrobí napätie cca 0,5 V. Rozmery jedného kremíkového článku sú zvyčajne 10 × 10 cm. Pre výrobu elektrickej energie sú články spájané do väčšieho množstva, tzv. Modulu. Vrchná strana článkov je pokrytá sklom (hrúbka 3-5 mm) a spodná strana je tvorená umelohmotnou fóliou s hliníkovou medzivrstvou. Po zapuzdrení solárnych článkov vzniká solárny panel. 

Prevádzka solárneho panelu je založená na množstve slnečného žiarenia dopadajúceho na neho, ktoré sa skladá z častíc a fotónov s energiou. Zjednodušene povedané, keď je solárny článok osvetlený slnkom, fotóny prenášajú svoju energiu na elektróny v bunkách, ktoré sa tak uvoľňujú a migrujú smerom k negatívnej strane. Namiesto elektrónov sa vytvárajú „prázdne“ oblasti, ktoré sa zase pohybujú v kladnom smere. Z tohto toku v negatívnom a pozitívnom smere sa vytvára elektrické pole a napätie. Ak vezmeme do úvahy štruktúru systémov solárnych článkov, musíme vedieť, že samotné články aj solárne panely sú zapojené do série. Stojí za to vedieť, že z tohto dôvodu je výkon celého systému vždy určený najslabším solárnym článkom.

To predstavuje problém najmä vtedy, ak je jeden zo solárnych panelov čo i len čiastočne tienený. K tomu stačí, aby anténa alebo komín vrhali tieň na solárny článok. To môže viesť k výraznému zníženiu výkonu, a preto sa odporúča inštalovať na solárne panely optimalizéry.

profiness nosné konštrukcie

Faktory ovplyvňujúce funkčnosť solárnych panelov

Fungovanie solárnych panelov sa počas dňa mení. Časť vyrobenej elektriny sa spotrebuje a prebytočná energia ide do siete dodávateľa elektriny. Pretože v noci nesvieti svetlo, nie je v takom prípade schopný vyrobiť elektrinu, preto si vyrobenú energiu, ktorú sme si počas dňa vyrobili odoberáme späť od poskytovateľa elektriny. Pretože počas noci je zvyčajne nízka spotreba energie, je jej rozsah vo väčšine prípadov zanedbateľný.

V hodinách po východe slnka pracujú solárne panely ešte nižším výkonom. Výroba solárnych panelov je najvýznamnejšia v poludňajších hodinách. V takom prípade prebytočný prúd vstupuje do siete dodávateľa elektriny. Poobede, ako klesá množstvo slnečného žiarenia, klesá aj množstvo vyrobenej energie. Po západe slnka je naša spotreba elektriny výraznejšia. V takom prípade odoberáme späť zo siete elektrinu vyrobenú počas dňa.

Prevádzka solárnych panelov je ovplyvnená rôznymi faktormi.

Už sme spomenuli, že tieň môže spôsobiť výrazné zníženie výkonu. Pretože slnečné svetlo na solárnych paneloch má prvoradý význam, orientácia a uhol budovy (strechy) majú tiež vplyv na výrobu energie.

Ďalším dôležitým prvkom je teplota okolia.

V dôsledku slnečného žiarenia teplota solárnych panelov výrazne stúpa a dosahuje až 60-80 ° C. Teplotný koeficient v údajovom liste solárnych panelov ukazuje percentuálny pokles výkonu spôsobený zvýšením teploty o 1 ° C v porovnaní s 25 ° C.

V závislosti od typu môže byť táto hodnota 0,35-0,55% / ° C, čo je 35 × 0,35 = 12,25% pre solárny panel s teplotou 60 ° C s tepelným faktorom 0,35% / ° C, ale pre solárny panel s teplotou 80 ° C. s tepelným faktorom 0,55% / ° C to môže znamenať zníženie výkonu o 55 × 0,55 = 30,25%. Je však dôležité poznamenať, že solárne panely by nemali byť v žiadnej podobe chladené. Aj keď je to menej citeľné, vysoká vlhkosť a znečistenie ovzdušia tiež zhoršujú výkon solárnych panelov.

Naši odborníci pri projektovaní solárneho systému zohľadňujú aj stratu energie a všetky ďalšie faktory. Ponúkajú rôzne záruky na solárne panely. V dnešnej dobe nie je nezvyčajné, že výrobcovia poskytujú záruku 25 – 30 rokov. Je potrebné vedieť, že rokmi sa výkon solárnych panelov neustále zhoršuje, za čo výrobcovia zaručujú fixný percentuálny výnos.

Kontaktuj nás! Naši odborníci sú vám k dispozícii! Volajte 0911 100 977

 
 

2 Comments

  1. Dobrý den, chcem sa pitat ahladom solárny panel, či bude dostatok elektrinu cez zimu?
    Mam záujem si dat solárne paneli, len potrebujem vediet či buďe dosť elektrinu cez zimu.

    1. Pekný deň, ďakujeme za váš prejavený záujem o solárne panely. Solárne panely vyprodukujú najviac elektrickej energie počas slnečných dní. V zime ich je samozrejme menej, avšak pomocou virtuálnej batérie, ktorá je dostupná pre každého, máte istotu, že budete mať dostatok elektrickej energie aj počas noci i v zime. Pre viac informácií prosím, kontaktujte nášho hlavného technika na 0911 100 977.

Pridaj komentár