solarny trubicovy kolektor na ohrev vody

Nekupujte si solárny kolektor, kým si toto neprečítate! Zanechať komentár

Nákupný sprievodca pre ekonomickú, zdravú, kvalitnú a spoľahlivú výrobu teplej vody so solárnym kolektorom.

Čo môžete očakávať od solárneho kolektora?

1. Solárny kolektor uspokojí Vašu potrebu teplej vody v lete na 95 98%.
2. Solárny kolektor uspokojí Vašu potrebu teplej vody na jar a jeseň na 80 85%.
3. Solárny kolektor uspokojí Vašu potrebu teplej vody v zime na 50%.
4. V prípade podpory vykurovania solárny kolektor dokáže znížiť Vaše náklady na vykurovanie max. o 4045 %, ak je vykurovanie Vášho domu riešené podlahovým kúrením alebo stenovým vykurovaním.
5. Niektoré typy solárnych kolektorov je možné inštalovať aj na balkón bytových domov.
6. Výrazné zníženie nákladov na vykurovanie je možné dosiahnuť iba v prípade budov, ktoré sú riadne izolované (s hrúbkou 20 cm), a ktoré majú dvere a okná s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami (3 vrstvy).
7. Teplá voda vyrobená solárnym kolektorom je vhodná na kúpanie, pranie, umývanie riadu, ohrev bazéna a v prípade niektorých typov aj na podporu vykurovania.
8. Teplú vodu vyrobenú solárnym kolektorom je možné použiť aj v práčkach a umývačkách riadu! Týmto spôsobom môžete znížiť ich spotrebu energie.
9. Systémy na podporu vykurovania v lete treba zakryť plachtou, ak sa nepoužívajú aj na ohrev bazéna.

Čo NEočakávajte od solárneho kolektora

1. Solárny kolektor nedokáže vyrábať elektrinu, takže to od neho nečakajte. Elektrinu dokážu vyrábať fotovoltaické panely.
2. Solárny kolektor v prípade normálneho dimenzovania nedokáže na 100% uspokojiť Vašu potrebu teplej vody.
3. Nie všetky typy solárnych kolektorov dokážu podporiť vykurovanie.
4. V prípade radiátorového vykurovania Vám solárny kolektor nedokáže dosiahnuť zníženie nákladov na vykurovanie o viac ako 20 25%

Aké sú rozdiely medzi jednotlivými typmi solárnych kolektorov?

Členenie solárnych kolektorov podľa doby používania a prevádzky:

 •  Solárne kolektory na 3sezónnu prevádzku od jari do jesene
 •  Solárne kolektory na 3sezónnu aj celoročnú prevádzku
 •  Solárne kolektory na celoročnú prevádzku

Solárne kolektory s rôznymi vlastnosťami samozrejme sú v rôznych cenových kategóriách.

Kde je možné umiestniť solárny kolektor?

 • na strechu
 • na vrch iných budov
 • na balkón
 • na zem
 • na akékoľvek lešenie

Pri určení miesta solárneho kolektora, je potrebné si brať do úvahy aj nosnosť. Pretože niektoré typy solárnych kolektorov vážia po úplnom naplnení vodou až stovky kg. Ak by táto hmotnosť alebo zaťaženie predstavovali problém, je vhodné zvoliť solárny kolektor, v ktorom nie je integrovaný zásobník na vodu a solárny kolektor. Tieto typy sa nazývajú split, čiže delené, samostatné solárne kolektory.

Ďalším dôležitým dôvodom, o ktorom je ešte potrebné pri výbere sa rozhodnúť, je doba používania, o ktorej premýšľame. (solárny kolektor by mal byť 3 sezónny alebo celoročný, tj. má poskytovať teplú vodu počas celého roka alebo iba od skorej jari do neskorej jesene)

Čo je HEAT PIPE?

HEAT PIPE (tepelná trubica) je zosilňovač účinnosti a výkonu pre solárne kolektory. To znamená, že solárny kolektor s takouto technológiou dokáže za kratšiu dobu vyrobiť teplú vodu s vyššou teplotou. Tieto typy sú rýchlejšie a produkujú viac teplej vody ako modely bez HEAT PIPE.

Tlakový alebo beztlakový solárny kolektor?

Cena beztlakových solárnych kolektorov je veľmi priaznivá, ich nevýhodou však je, že tlak vyrobenej teplej vody závisí od toho, ako vysoko je solárny kolektor namontovaný. Minimálna požiadavka je výškový rozdiel 5 metrov od miesta použitia. Tento problém je však možné odstrániť použitím posilňovacieho čerpadla.

Ďalej tieto typy nie je možné zapojiť do série s bojlerom na ohrev vody, iba paralelne.

Tlakové solárne kolektory sú o niečo drahšie, majú však obrovské množstvo výhod. Môžu byť inštalované kdekoľvek! Aj na zem. Navyše sa dajú s nimi zapojiť do série bojlery a zásobníky na vodu, tak s ich pomocou možno vytvoriť podstatne väčšiu rezervu teplej vody.

Máte si vybrať solárny kolektor integrovaný so solárnym zásobníkom alebo delený- samostatný od vodného zásobníka- (split) solárny kolektor?

Niektoré solárne kolektory s integrovaným vodným zásobníkom sa môžu používať iba v 3sezónnej prevádzke. Existujú však aj typy s celoročným prevádzkovým obdobím.

Ich cena je veľmi konkurencieschopná, kvôli ich jednoduchej štruktúre existuje takmer nulová pravdepodobnosť na zlyhanie. Ďalej je ich montáž, inštalácia veľmi jednoduchá a rýchla. NEPOUŽÍVAJÚ elektrinu ani nič iné. Ich prevádzka je úplne ZDARMA. V pomere CENA HODNOTA je tá najlepšia voľba!

Delené, teda (split) solárne kolektory samostatné od vodného zásobníka sú celoročné. Na druhej strane majú komplexnú štruktúru, v dôsledku čoho sú drahšie a majú vyššiu pravdepodobnosť zlyhania. Na ich montáž je už potrebný odborník.

Ďalej na prevádzku obehového čerpadla používajú ELEKTRINU. Aj keď minimálne, ale majú spotrebu. Ich veľkou výhodou je, že keďže vodný zásobník nie je integrovaný so solárnym kolektorom, je možné ho umiestniť kdekoľvek. Do pivnice, na povalu, kdekoľvek, kde čo najmenej prekáža.

Koľko môžete ušetriť so solárnym kolektorom?
Koľko peňazí Vám zostane vo vrecku?

Presná odpoveď závisí od mnohých faktorov. Najvplyvnejším faktorom je to, s čím momentálne vyrábate teplú vodu. A to, koľko ju budete používať aj k práčke, aj k umývačke riadu.

V prípade elektrického bojlera je priemerná ročná úspora asi 100300€/ osoba.
Ani nerozmýšľajte!! Vymeňte ho čo najskôr!!!

V prípade plynového bojlera je priemerná ročná úspora asi 50100€/ osoba. Aj v tomto prípade ide o produkt s rýchlou návratnosťou (asi 2 roky). Oplatí sa ho kúpiť čo najskôr.

V prípade plynového kotla je priemerná ročná úspora asi 3070€/ osoba. Ak sa len pozeráte na matematiku, pokojne rátajte. Ani tak nepochodíte zle, len je potrebné dlhodobejšie a ekologické myslenie z Vašej strany. Solárny kolektor však určite prinesie viac výhod ako kúpa nového televízora alebo nového mobilu. Tie Vám mesačne nič neušetria.

Aké sú ďalšie výhody použitia solárneho kolektora?

 • Technológia šetrná k životnému prostrediu, neznečisťuje životné prostredie
 • S montážou solárneho kolektora sa zvýši hodnota Vašej nehnuteľnosti
 • S montážou solárneho kolektora sa zvýši predajnosť Vašej nehnuteľnosti
 • Nie sú prevádzkové náklady
 • Budete dobrým príkladom, Vaši susedia Vám budú závidieť
 • Rastúce ceny energie sa Vás nebudú týkať

  Napíšte nám alebo zavolajte!
  Na všetky Vaše otázky týkajúce sa solárneho kolektora Vám rád odpovieme!
  Email: elprovodshop@gmail.com
  Telefón: 0911 100 977
  Ďalšie informácie nájdete tu: www.solarnepanelydomov.sk

Pridaj komentár