Koľko solárnych panelov potrebujem na svoj dom?

Koľko solárnych panelov potrebujem na svoj dom? 2

Krátka odpoveď je, že to závisí od vášho domu.

V hre je veľa faktorov ako napr:

1. Koľko elektriny spotrebúvate?

2. Koľko % energie chcete pokryť pomocou fotovoltickej elektrárne?

3. Koľko panelov sa zmestí na strechu?

1. Koľko elektriny spotrebúvate?

Priemerný rodinný dom na Slovensku spotrebuje približne 2 500 kWh (kilowatthodín) elektriny za rok. Vaša domácnosť môže samozrejme spotrebovať viac alebo menej energie v závislosti od toho, aký veľký je váš dom, aké máte spotrebiče a nakoľko ste energeticky efektívny. Aká je vaša spotreba, môžete jednoducho zistiť zo svojich účtov za za elektrinu. Odporúča sa vziať priemer za posledných 12 mesiacov, pretože existuje rozdiel medzi letnou a zimnou spotrebou. Povedzme, že vaša domácnosť spotrebuje v priemere 5 000 kWh za rok. V tomto prípade odporúčame 5kW – ový solárny systém.

2. Koľko % energie chcete pokryť pomocou fotovoltickej elektrárne?

Zvyčajne je odpoveď pre väčšinu spotrebiteľov čo najbližšie k 100 %. Avšak pre niektorých spotrebiteľov, ktorý momentálne nemajú finančné prostriedky na celkové pokrytie môže byť vhodné nainštalovať i menší solárny systém. Zvyčajne nie je dobrý nápad predimenzovať solárny systém, teda nie je potrebné dávať väčšiu fotovoltickú elektráreň, ako je spotreba vašej domácnosti.

Koľko panelov sa zmestí na strechu?

V závislosti od značky a modelu môžu byť rezidenčné solárne panely hodnotené kdekoľvek priemerne od 250 W do 400 W. Polykryštalické panely sú hodnotené zvyčajne nižšie, zatiaľ čo monokryštalické panely sú hodnotené vyššie. Predpokladajme, že váš inštalačný technik používa panely s výkonom 300 W. Na inštaláciu solárneho systému s výkonom 6 kW by ste teda potrebovali 20 panelov (= 20 panelov x 300 W na panel). Ak inštalatér používa panel s vyšším príkonom, budete potrebovať menej panelov a naopak. Posledným krokom je uistiť sa, že môžete na strechu namontovať požadované panely. V situáciách, kde je priestor na streche obmedzený, môže byť výhodné použiť panely s vyšším hodnotením, aj keď sú drahšie.

Potrebujete poradiť?

Napíšte nám alebo zavolajte!
Na všetky Vaše otázky týkajúce sa fotovoltaických elektrární Vám radi odpovieme!
E–mail: elprovodshop@gmail.com
Telefón: 0911 100 977 (telefonické rozhovory sú uprednostňované)


Ďalšie informácie nájdete tu: www.solarnepanelydomov.sk

2 Comments

  1. Chcem sa informovať, mám rodinný dom, do teraz platím mesačne 56 euro preddavky za elektrinu, nedoplácam. No chcem si nechať namontovať ťepelné čerpadlo, koľko panelov by som mal mať aby mi dodávalo 220 a hlávne cez zimu. A samozrejme cenová ponuka na komlet .

    1. Pekný deň, pre presné technické informácie konkrétne k Vašej požiadavke Vám odporúčame kontaktovať našu technickú podporu. Náš hlavný technik Vám poradí a ponúkne možnosti na mieru. Volajte 0911 100 977. Technik je dostupný od pondelka do piatku v časoch od 8:00 do 17:00.

Pridaj komentár