Solárne panely v nepriaznivých podmienkach, ako je zamračené, škaredé počasie, dážď a iné nepriaznivé faktory, výpočet výkonu.

Solárne panely v nepriaznivých podmienkach. Výkon a výpočet pre 10kW systém Zanechať komentár

Fungujú solárne panely v škaredom počasí?

Vyrábajú solárne panely keď prší?

Solárne panely sú výkonným nástrojom na výrobu obnoviteľnej energie, ale mnoho ľudí sa zaujíma o to, ako sa solárne panely správajú v nepriaznivých podmienkach, ako je zamračené, škaredé počasie, dážď a iné nepriaznivé faktory. V tomto článku sa pozrieme na výkon panelov v takýchto situáciách a vykonáme výpočet pre 10kW systém, ktorý obsahuje 23ks monokryštalických panelov s ideálnym výkonom 440Wp.

Monokryštalické solárne panely majú schopnosť vytvárať elektrickú energiu aj v nepriaznivých podmienkach. Aj keď ich výkon môže byť nižší v porovnaní s ideálnymi slnečnými podmienkami, stále môžu poskytovať nevyhnutnú elektrinu pre vašu domácnosť.

Monokryštalické solárne panely majú schopnosť absorbovať aj difúzne slnečné svetlo, ktoré preniká cez mraky. Ich výkon sa zníži, ale stále produkujú elektrickú energiu. Podľa odborníkov môže výkon monokryštalických panelov v takýchto podmienkach dosahovať približne 60-80% výkonu v porovnaní s jasným slnečným dňom.

Solárne panely majú aj vodoodpudivú vrstvu, ktorá umožňuje odvodňovanie a zníženie hromadenia vody na povrchu panelov. Aj keď výkon môže byť znížený počas dažďa, panely stále fungujú a produkujú energiu. Ich výkon závisí od intenzity dažďa a množstva zrážok.

Výpočet pre 10kW systém s 23ks monokryštalických panelov o výkone 440Wp

Predpokladajme, že každý monokryštalický panel má ideálny výkon 440Wp. Pre výpočet celkového výkonu systému by sme mohli využiť nasledujúci vzorec:

Celkový výkon systému = Počet panelov * Výkon jedného panelu

V našom prípade: Počet panelov = 23 Výkon jedného panelu = 440Wp

Celkový výkon systému = 23 * 440Wp = 10 120Wp

Pri zamračenom počasí a daždi môže výkon solárnych panelov klesnúť na približne 60-80% ich ideálneho výkonu. Ak predpokladáme, že výkon klesne na 70% (pre účely výpočtu), môžeme vypočítať výkon systému v týchto podmienkach:

Výkon systému (v nepriaznivých podmienkach) = Celkový výkon systému * Percentuálny výkon (v nepriaznivých podmienkach)

V našom prípade: Celkový výkon systému = 10 120Wp Percentuálny výkon (v nepriaznivých podmienkach) = 0,7

Výkon systému (v nepriaznivých podmienkach) = 10 120Wp * 0,7 = 7 084Wp

Monokryštalické solárne panely majú schopnosť produkovať elektrickú energiu aj v zamračenom, škaredom počasí, pri daždi a v nepriaznivých podmienkach. Ich výkon môže byť nižší v porovnaní s ideálnymi slnečnými podmienkami, ale stále poskytujú nevyhnutnú energiu. V prípade 10kW systému s 23ks monokryštalických panelov (každý s ideálnym výkonom 440Wp) by celkový výkon systému bol 10 120Wp. V nepriaznivých podmienkach, kde predpokladáme 70% výkon, by výkon systému bol približne 7 084Wp. V skratke to znamená toľko, že panely, i keď menej, ale stále vyrábajú energiu aj keď je škaredé počasie.

#solarnepanely #monokryštalicképanely #výkon #nepriaznivépodmienky #úspory #výpočty #energia

Pridaj komentár