Koľko solárnych panelov potrebujem na nabitie elektromobilu?

Koľko solárnych panelov potrebujem na nabitie elektromobilu? Zanechať komentár

Elektromobily rýchlo získavajú popularitu, pričom takmer každý veľký výrobca teraz ponúka model elektromobilu. Predaje elektromobilov sa takmer zdvojnásobili v roku 2021. Elektromobily sú skvelým spôsobom, ako ušetriť náklady na palivo a zredukovať emisie uhlíka. Avšak, aby ste získali najväčší prospech z prechodu na elektromobil, musíte zvážiť, ako ho budete napájať. Elektromobily napájané solárnou energiou majú sladkú výhodu doslova „sú poháňané slnkom“. Ale koľko solárnych panelov potrebujete na napájanie vášho elektromobilu na dlhú trať?

Domáce vs verejné nabíjanie

Najprv sa pozrime na spôsob, ako sa dnes nabíjajú elektromobily. Máte dve základné možnosti: nabíjanie auta doma alebo nabíjanie na verejnej (alebo komerčnej) stanici pre elektromobily.

Zhruba 80% vodičov elektromobilov dnes nabíja svoje vozidlá doma. A hoci elektromobily sú skvelé na znižovanie vašich potrieb paliva, ich nabíjanie zvyšuje dopyt na elektrickú sieť – bez ohľadu na to, aký druh nabíjačky používate. Ak je sieť, ktorá do vášho domu dodáva elektrinu, poháňaná fosílnymi palivami, váš elektromobil sa v podstate poháňa rovnakým druhom energie, ktorým ste sa snažili v prvom rade vyhnúť.

Ak však máte solárny systém na streche, môžete svoj elektromobil poháňať 100% čistou energiou.

Nabijanie-elektromobilu-doma-solarne-panely-EV-charger-nabijacia-stanica-pre-elektromobily-fotovoltaicke-panely-dotacia

Potom je tu skutočnosť, že mať nabíjačku elektromobilu doma je oveľa pohodlnejšie. Nabíjanie vozidla doma je oveľa jednoduchšie ako stráviť čas hľadaním verejnej nabíjacej stanice.

Koľko energie potrebuje váš elektromobil na plné nabitie?

Pozrime sa na čísla.

V priemere ľudia na Slovensku prejdú približne 20 000 kilometrov ročne. Priemerný elektromobil môže ísť približne 6 kilometrov na kilowatt-hodinu energie.

Takže, aby sme zistili, koľko energie potrebujete na plné nabitie vášho elektromobilu počas roka, môžeme vypočítať: 20 000 kilometrov / 6 kilometrov na kWh = približne 3333 kWh ročne.

Toto je len orientačný výpočet, a skutočné čísla môžu byť ovplyvnené rôznymi faktormi, ako je štýl jazdy, typ vozidla a podobne.

Takže na napájanie vášho auta celý rok budete potrebovať asi 3333 kWh dodatočnej energie. Koľko solárnych panelov je potrebných na vyrovnávanie tejto dodatočnej požiadavky?

Opäť trochu matematiky.

V priemere každý kW solárnych panelov na vašej streche vyprodukuje približne 4 kWh/deň alebo asi 1 500 kWh/rok. (Táto produkcia energie bude kolísať v závislosti od poveternostných podmienok, polohy a ročného obdobia, samozrejme.)

Takže na výrobu 3333 kWh energie budete potrebovať solárny systém s výkonom 3-4 kW alebo osem až desať panelov, v závislosti od ich výstupu, aby ste mohli prevádzkovať priemerný elektromobil len na solárnu energiu.

Ak už mám solárne panely na streche, mal by som pridať ďalšie pre elektromobil?

Ako vo všetkých veľkých rozhodnutiach v živote, to závisí. Ak váš aktuálny solárny systém nekryje všetky vaše elektrické potreby, mohlo by sa oplatiť pridať 3 alebo viac kW na strechu, pretože spotreba bude s používaním elektromobilu stúpať. Ak váš solárny systém už kryje vaše energetické potreby alebo dokonca produkuje nadmieru, môžete pridať domovskú batériu na využitie prebytku na nabíjanie vášho auta v noci.

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pridať viac solárnych panelov alebo nie, solárne systémy vám môžu pomôcť znížiť náklady na služby verejného sektora tým, že generujú čistú energiu počas dňa. So solárnou energiou ako vašim spojencom by sa malo elektrické vyúčtovanie znížiť oproti tomu, čo by ste platili bez využitia solárnej energie.

Ak zvažujem nákup elektromobilu a zatiaľ nemám solárne panely, mal by môj prvý krok smerovať k ich inštalácii?

Samozrejme, sme naklonení čistému energetickému prístupu, pokiaľ ide o energetiku celého domu. Ak plánujete nabíjať svoj elektromobil doma, vaša elektrická faktúra sa zvýši a solárna energia vám môže pomôcť udržať vaše náklady na elektrinu pod kontrolou. Solárny systém od solarnepanelydomov.sk je vysoko efektívny, optimalizovaný systém, ktorý vám umožní pokrytie všetkých vašich energetických potrieb. Navyše, technici budú pri každom kroku pripravení vám pomôcť. A nezabudnite, že si môžete ľahko pridať úložný systém Huawei LUNA 2000 v budúcnosti, keď sa vaše potreby zvýšia.

Doprava je často nazývaná „posledná míľa“ výzvy dekarbonizácie. Napájanie vášho elektromobilu solárnou energiou je vynikajúcou voľbou, ak chcete urobiť svoj diel pre planétu – a zároveň ušetriť peniaze za elektrinu.


VIP starostlivosť pre každého

 • Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
 • Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
 • Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
 • Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.

Ponúkame riešenia založené na obnoviteľnej energii pre domy, firmy a iné organizácie. Ponúkame nasledujúce služby:

 1. Konzultácie: Poskytujeme konzultačné služby, sme Vám pomohli vybrať najlepšie riešenie solárneho systému, ktoré zodpovedá Vašim požiadavkám a finančným možnostiam.
 2. Navrhovanie systému: Vypracujeme návrh solárneho systému pre každého zákazníka na základe ich potrieb a miestnych predpisov.
 3. Inštalácia: Inštalujeme kompletný solárny systém a všetky potrebné komponenty, aby sa zabezpečila správna funkcia systému.
 4. Servis a poradenstvo: Poskytujeme poradenstvo a prípadný servis a solárneho systému, aby sa zabezpečila jeho dlhá životnosť a optimálna výkonnosť.
 5. Monitoring: Ponúkame monitoring solárneho systému, aby sa zabezpečilo, že systém funguje správne a produkuje očakávaný výkon.
 6. Pripojenie k distribučnej sieti: Vybavenie všetkých dokumentov s distribúciou, dodávateľom energie a vybavenie žiadosti pre službu virtuálna batéria.
 7. Čistenie solárnych panelov: Pre najlepší výkon solárneho systému sa odporúča čistenie panelov. My ponúkame profesionálne čistenie vysokotlakovým strojom.

Pridaj komentár