Ekologický dlh je viac než reálny. Takto môžete znížiť uhlíkovú stopu vášho domova. Zanechať komentár

Od 29.7. máme voči prírode dlh. Od tohto dňa využívame ako ľudstvo prírodné zdroje z budúceho roka a teda sme sa stali dlžníkmi. Deň vyčerpania prírodných zdrojov, alebo tzv. Earth Overshoot Day, označuje dátum, keď ľudstvo spotrebovalo všetky prírodné zdroje, ktoré za rok dokáže vytvoriť Zem.

Deň ekologického dlhu vyjadruje globálny priemer. Keby svet žil ako obyvatelia Slovenska, tento dátum by prišiel už 13. mája. Čo je strašidelné.

Ekologický dlh je viac než reálny. Takto môžete znížiť uhlíkovú stopu vášho domova.

I keď väčšinu znečistenia spôsobujú veľké priemyselné továrne, nemôžeme len tak mávnuť rukou a tváriť sa, že to je ich problém. Ekologický dlh je problém nás všetkých a prispieť k zmene môže aj jednotlivec.

Staré typy kúrenia za ekologické a bez-emisné.

Kúrenie v rodinných domoch a v malých individuálnych panelákových kotolniach aj počas tohtoročnej zimnej sezóny zhoršovalo smogovú situáciu na Slovensku.

K znečisteniu ovzdušia najviac prispievajú lokálne kúreniská, čiže rodinné domy vykurujúce tuhými palivami a doprava,“ uviedol pre portál vedúci odboru Monitorovania kvality ovzdušia Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Takéto problémy sa však dajú veľmi jednoducho eliminovať, ak si zvolíte energeticky výhodné, zdravé a ekologické infra kúrenie. Spotrebu energie má výrazne nižšiu ako bežné tipy vykurovania a efektivita je náramne vysoká. Je to pohodlné, bezúdržbové kúrenie bez potreby kotla, technickej miestnosti či revízií.

 
 
Solárne kolektory na ohrev vody

Ekologické bývanie nemusí byť drahé.

Od ekologickosti ľudí často odradí prácnosť a cena. Byť o čosi ekologickejší a plus ušetriť čiastku za energie však nemusí začať prehnanou investíciou. U nás si môžete kúpiť solárny kolektor na ohrev vody už za 260€. Takýto kolektor vám bez problémov vyhreje bazén či vytvorí teplú vodu na sprchovanie, varenie a očistu domácnosti.

Celoročnú, kompletnú solárnu zostavu, ktorá v plnej miere zásobuje dom teplou vodou v lete i zime s 200 litrovou nádržou ponúkame za 1450€, čo je cena nového smartfónu. Na rozdiel od smartfónu vám však tento systém zabezpečí teplú vodu počas celého roka, zníži vám náklady na dom a dokonca zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti. Taktiež prispejete k zníženiu uhlíkovej stopy. Len pri sprchovaní zabránite vzniku 158 kilogramom oxidu uhličitého ročne.

Ďalšie tipy, ako znížiť uhlíkovú stopu vašej domácnosti:

Zadovážte si komposter. Odpad z kuchyne sa dá jednoducho kompostovať. Tento organický odpad sa jednoducho a prirodzene rozpadne v komposte, avšak spôsobuje veľké problémy na smetisku. Tam sa totiž mieša s plastom, papierom a všetkým naokolo čo znemožňuje i recykláciu ostatných materiálov. 

Nenoste domov plasty.

Keď sa už vyberiete na nákup, dajte si malú námahu a vezmite sebou tašku a nejaké vrecúška na potraviny. Nestojí to nič. Nenoste domov zbytočný odpad, ktorý po 30 minútach doma zahodíte do koša. Ak sa dá, vyberajte si ovocie a zeleninu bez obalov.

Skúste niečo zasadiť. 

Nemusíte sa stať záhradníkom roka, ani tým uživiť rodinu. Zasaďte si niečo drobné, čo má vaša rodina rada. Napríklad jahody. Sú nenáročné a prinášajú chutné plody. 

Nabili ste si mobil? Tak ho odpojte!

Je váš mobil, tablet či notebook plne nabitý a nechávate ho ďalej zapojený do siete? Alebo odpojíte iba samotné zariadenie a nabíjačku nechávate zapojenú v zásuvke? Elektrinou v tom prípade plytváte celkom zbytočne.

Nepoužívajte sušičku

Sušíte bielizeň po dopraví v sušičke? Ušetríte tak síce kopec času, no životnému prostrediu rozhodne nepomôžete. Ak patríte k väčšine slovenských domácností, ktoré sušičku nevlastnia, sušte bielizeň radšej aj naďalej na sušiaku.

Obmedzte cesty lietadlom

Nech už máte v pláne cestovať kamkoľvek, zamyslite sa nad všetkými alternatívami k leteckej preprave. Každý jeden let totiž prispeje k vašej celkovej uhlíkovej stope mamutím dielom. Pokiaľ neletíte na opačný koniec planéty, cesta vlakom či autobusom bude k životnému prostrediu neporovnateľne šetrnejšia.

V prípade, že sa predsa len rozhodnete letieť, logika je neúprosná – čím viac komfortu, tým viac emisií v prepočte na vašu letenku. Let v prvej triede či biznis triede prispeje k vašej uhlíkovej stope viac, keďže v lietadle zaberáte viac priestoru.

Investujete do obnoviteľných zdrojov

Väčšina elektrickej energie vyrobenej na Slovensku pochádza z bezuhlíkových zdrojov, predovšetkým z jadra, len menšia časť sa produkuje v uhoľných elektrárňach. V prípade, že svoj vykurovací systém rozšírite o zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energií (OZE), svoju celkovú uhlíkovú bilanciu môžete ešte vylepšiť.

Medzi zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje patria zariadenia na produkciu elektriny, fotovoltické panely, ako aj zariadenia, ktoré vyrábajú teplo ako slnečné kolektory. 

Svieťte úsporne

Zníženie svojej spotreby energií môžete dosiahnuť aj vďaka pomerne malej investícii do nových úsporných LED žiaroviek. Tie šetria energiu v porovnaní s klasickými žiarovkami, aj halogénovými žiarivkami.

O trochu menej mäsa

Vedeli ste, že mäsová a mliečna produkcia sú zodpovedné až za 14,5% skleníkových plynov vytvorených človekom? Nemusíte mäso vyradiť úplne, stačí, ak ho nebudete konzumovať každý deň. 

Nakupujte zodpovedne

Naozaj potrebujete ďalšie nohavice? Doma už máte štyri páry. Odmietnutím rýchlej módy pomôžete planéte viac, než si myslíte. To platí aj pre elektroniku, nábytok a drogériu, nielen oblečenie.

Pridaj komentár