Táto slovenská rodina ušetrila stovky za energie! Zanechať komentár

Prečítajte si príbeh slovenskej rodiny, ktorá sa už nemusí obávať rastúcich energií či účtov za kúrenie.

Peter Horváth (41 rokov) žije so svojou ženou Kristínou (38 rokov) a dvoma deťmi Natálkou (10 rokov) a Samkom (6 rokov) v klasickom dome. Ako každá bežná rodina s dvoma deťmi využívajú mnoho elektrickej energie na beh domácnosti, ohrev vody a samozrejme kúrenie, no predsa neplatia za energie skoro nič.

Manželia sa totiž rozhodli, že si nechajú nainštalovať moderné systémy, ktoré sa navzájom podporujú a využívajú minimum energie.

Ako prvé pribudol na strechu rodinného domu solárny kolektor na ohrev vody. Tento kolektor im zabezpečuje ohrev teplej vody pre celú domácnosť. Horváthovci si zvolili celoročný trubicový Split systém a tak majú o teplú vodu postarané. Začiatkom leta si s tým dokonca prihrievajú bazén a deti sa môžu čľapkať už v máji.

Vodu ohrieva slnko a to je úžasné. Systém je tichý a pumpa využíva minimum elektriky. Som spokojný.“

Peter Horváth

S kolektorom boli veľmi spokojní a preto sa po pár mesiacoch rozhodli nechať si namontovať solárne panely na výrobu elektrickej energie.

„Naša domácnosť využíva všeobecne veľa elektriky. Platíme okolo 200€ mesačne. Neviem, ako to majú iné rodiny, ale u nás je nonstop dačo zapnuté.“

Kristína Horváthová

Rodina ukázala svoje účty za elektrickú energiu a z toho vyšlo, že potrebujú 8kW-ový solárny systém. Takýto systém im vyrobí priemerne 8kW elektrickej energie za hodinu podľa intenzity slnka. Pri slnečnom počasí to je i viac. Čo neminú si zbierajú do virtuálnej batérie a túto nazbieranú elektrickú energiu využívajú napríklad v noci.

„Prvotná investícia do solárnych panelov sa môže zdať ako veľa peňazí, ale pri našej spotrebe energie sa nám to vráti za pár rokov. Na panely sme dostali 25 ročnú záruku, takže sa nebojím. Teraz máme na faktúrach 0€ za elektriku, čo je úplne úžasné. Platíme len distribučné náklady a virtuálnu batériu čo je 17€ za mesiac. Brutálna zmena.“

Peter Horváth

Horváthovcom sa tiež páčilo moderné podlahové infra kúrenie. Infra kúrenie je k zdraviu prospešné a lacné vykurovanie. Prakticky neviditeľné, bez ohrievačov, bez bojlerov, bez kotlov a tiež bez vykurovacích rúr na stene. Nepotrebuje pravidelné revízie a bez problémov vydrží aj 60 rokov bez hocijakej opravy. Tento systém vykurovania môže bez problémov čerpať energiu z fotovoltickej elektrárne (solárnych panelov) a virtuálnej batérie.

„Mali sme elektrický kotol a radiátory. Bol to klasický systém, na ktorý som bol navyknutý ešte od mojich rodičov a preto mi ani nenapadlo hľadať dačo iné, ale tieto infra fólie ma zaujali. Už sme pár rokov plánovali výmenu plávajúcej podlahy, takže prečo nespojiť nutné a užitočné. Pozerali sme s manželkou aj vodné podlahové kúrenie, ale to sa nám zdalo prekombinované. Všade by bolo treba ťahať tie malé rúry a bohvie, koľko by to trvalo. Taktiež sme sa zbavili elektrického kotla. Tuto chlapci položili izoláciu vyrolovali tenkú infra fóliu, spojili káble, pripojili termostat a bolo to hotové.“

Peter Horváth

Chceli by ste aj vy ušetriť na energiách?

Napíšte nám alebo zavolajte!
Na všetky Vaše otázky týkajúce sa solárnych systémov Vám radi odpovieme!
E–mail: elprovodshop@gmail.com
Telefón: 0911 100 977 (telefonické rozhovory sú uprednostňované)


Ďalšie informácie nájdete tu: www.solarnepanelydomov.sk

Fotografie zverejňujeme s povolením rodiny. Ďakujeme

Pridaj komentár