Ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora Zanechať komentár

Prečo by ste platili za ohrev vášho bazéna? Využite slnečnú energiu na ohrev vášho bazéna!

Stavia sa čoraz viac vonkajších plaveckých bazénov aj pre verejné kúpaliská, aj na súkromné účely. Súkromné bazény sú takmer všetky napustené vodou z vodovodu, zatiaľ čo pri termálnych kúpeľov vo väčšine prípadov sú aj bazény so studenou vodou, ktoré sú tiež naplnené vodou z vodovodu

Ich ohrev je možné vyriešiť pomocou solárnej energie počas celej sezóny.

Solárna energia je vhodná na ohrev bazéna z viacerých dôvodov. Na jednej strane teplota, ktorá sa má dosiahnuť, v porovnaní s počiatočnou teplotou je relatívne nízka, voda sa musí zohriať prakticky o niekoľko stupňov.

Na druhej strane sa obdobie najintenzívnejšieho využívania bazéna zhoduje s obdobím najintenzívnejšieho slnečného žiarenia, ktoré prispieva k maximálnemu využitiu vyprodukovaného tepla. Voda v bazéne môže prúdiť priamo cez solárny kolektor. Na záver tiež stojí za zváženie, že v prípade takto vyhrievaného bazéna môžu mnohí v praxi vidieť použitie alternatívneho zdroja energie, čo môže pozitívne ovplyvniť názor ľudí o alternatívnych energiách.

Ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora

Technická realizácia solárneho ohrevu bazéna je jednoduchá: vodu z bazéna môžete prepúšťať cez solárny kolektor, ktorý je namontovaný na neďalekej streche alebo položený na zemi, kde vákuové trubice absorbujú teplo prenášané slnečnými lúčmi a ohrievajú vodu v ňom prúdiacu. (Alebo ohrievajú v nich tepelný vodič-medenú tyč HEAT PIPE). Teplá voda prúdi späť do bazéna (cez obehové čerpadlo bazénovej vody) a zmiešava sa s vodou v bazéne. Týmto spôsobom je možné ľahko a lacno realizovať ohrev bazéna. Na ohrev bazéna je možné použiť vákuové solárne kolektory, ktoré sú vhodné na sezónny ohrev vody. Takýto kolektor je najlacnejším riešením, ale je možné ho používať iba od skorej jari do neskorej jesene. (Teplota nesmie klesnúť pod -5°C)

Vákuový solárny kolektor, ktorý je vhodný na celoročný ohrev vody je o niečo drahší, ale vyrobenú teplú vodu je možné využívať celoročne, nielen na ohrev bazéna. (napr. mimo plážovej sezóny teplo, ktoré produkuje, je možné použiť na prípravu teplej úžitkovej vody.) K veľkosti bazénu je možné pomerne ľahko zvoliť potrebný typ solárneho kolektora. Solárny ohrev bazéna je lacné, efektívne a populárne riešenie.

Solárny ohrev rôznych typov bazénov

Ohrev bazéna solárnou energiou.
O koľko bude voda v bazéne teplejšia?

Výkon ohrevu bazéna závisí od niekoľkých dôležitých faktorov. Nie je teda možné povedať alebo predpovedať všeobecne presný očakávaný výsledok. Pozrime sa na niektoré veľmi dôležité faktory, ktoré výrazne ovplyvnia očakávaný výkon solárneho ohrevu bazéna.

Izolácia bazéna: Neizolované bazény budú vyžadovať výkonnejšie ohrievanie bazéna, pretože zbytočne ohrievate vodu v bazéne, kvôli zlej alebo chýbajúcej izolácii sa teplo ľahko odparí cez stenu bazéna a tepelná strata bude vysoká. Čím viac pozornosti venujete správnej a dôkladnej izolácii bazéna, tým lepšia je schopnosť zadržiavania tepla v bazéne, a tým vyššia bude teplota vody v bazéne. Ochladenie bazénovej vody kvôli zlej izolácii je hlavne večer a v chladnejších letných dňoch, a to je  významné najmä na začiatku a na konci sezóny, keď je stále väčší teplotný rozdiel medzi vodou v bazéne a vzduchom.

Umiestnenie bazéna: Mnoho ľudí nemyslí na to, ako veľmi záleží na umiestnení bazéna, pokiaľ ide o teplotu vody. Ohrievať vodu v tienenom alebo nesprávne umiestnenom záhradnom bazéne vyžaduje oveľa viac energie ako ohrievať bazén, ktorý je na slnku na relatívne bezveternom, pokojnom mieste a ktorý je možné nerušene vyhrievať celý deň slnečným žiarením a bezplatnou slnečnou energiou. Ak je Váš bazén v tieni, budete potrebovať nadpriemerné ohrievanie bazéna!

V prípade zatieneného bazéna sa bazén ohrieva pomalšie

Tepelná strata bazéna: Mnoho majiteľov bazéna sa pýta, prečo sa bazénová voda na ráno ochladí, čo bolo predchádzajúce popoludnie stále veľmi príjemné. Zabúdajú na skutočnosť, že aj za teplých letných večerov je teplota vzduchu o viac ako 10 stupňov nižšia ako cez deň. Tento 10 stupňový teplotný rozdiel v noci ochladzuje vyhriatu vodu v bazéne. Ak večer nezakryjete bazén plachtou, budete musieť zabezpečiť väčšie a intenzívnejšie ohrievanie bazéna kvôli večernému odparovaniu a nižšej teplote vzduchu.

Tipy na ohrev bazéna

1. Znížte tepelnú stratu bazéna večer a počas chladnejších dňoch! Použite bazénovú plachtu! Tým zvýšite účinnosť ohrevu Vášho bazéna.

2. Dbajte na umiestnenie bazéna. Nainštalujte bazén na miesto, kde nebude tienený, kde ho slnečné žiarenie dosahuje čo najintenzívnejšie a čo najdlhšie.

3. Nešetrite na správnej izolácii bazéna. Izolujte tiež bočnú stranu bazéna a ak máte možnosť, nad bazénom postavte výsuvnú strechu. Najlacnejšia je energia, ktorú nie je potrebné vyrobiť. Ohrev bazéna vo Vašej záhrade bude lacné a efektívne, ak budete dbať na detaily.

Cena ohrevu bazéna

Cena ohrevu bazéna závisí od rozmerov a vlastností vyhrievaného bazéna (izolácia, tienenie) a od teploty vody, ktorá sa má dosiahnuť. Okrem toho je tiež otázkou, či sa jedná o vonkajší alebo vnútorný bazén, ako aj o dobu ohrevu bazéna. (Vyžaduje sa iba letná prevádzka, je potrebný ohrev bazéna na začiatku a na konci sezóny, alebo je potrebný ohrev bazéna počas celého roka?) Ohrev bazéna je možné dosiahnuť ekonomicky pomocou efektívneho solárneho kolektora. Pomocou solárnej energie môžete mať zadarmo ohrev bazéna.  

Solárny ohrev bazéna na leto pre klasické bazény

Voda na ohrev bazéna sa môže privádzať priamo do vákuového solárneho kolektora so zásobníkom. Nielen, že je solárny kolektor výkonnejší ako riešenie solárnou podložkou, ale aj cenovo je ekonomickejší. Ak potrebujete bazén ohriať nielen v lete, ale aj začiatkom leta a koncom leta, odporúča sa tiež použitie solárneho kolektora.

Profesionálny ohrev bazéna pomocou solárneho kolektora pre veľké bazény

Solárny ohrev bazéna

Toto je najideálnejšie riešenie na celoročný ohrev bazéna, alebo ak chcete ohrievať nielen vodu v bazéne, ale aj teplú úžitkovú vodu (kúpanie, pranie, umývanie riadu) alebo ak chcete použiť vyrobené teplo na podporu kúrenia.

Je vám k dispozícii ohrev bazéna s ekologickým spôsobom a s bezplatnou solárnou energiou. Predĺžte čas používania bazéna a urobte z kúpania radosť svojej rodine. Leto v našej krajine je často trochu rozmarné a nie vždy vtedy je najväčšie teplo, keď ste na dovolenke alebo keď si chcete oddýchnuť. Teraz to môžete vyriešiť buď pomocou solárneho kolektora.

VIP starostlivosť pre každého

Volajte 0911 100 977

  • Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
  • Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
  • Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
  • Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.

Pridaj komentár