infra elektrické vykurovanie

Konvekčné vs sálavé teplo. Aký je rozdiel? Zanechať komentár

Stáva sa niekedy, že vás doma oziabajú nohy a balíte sa do svetrov, aj keď kúrenie ide na maximum? Možno je najvyšší čas zmeniť spôsob vykurovania. Vedeli ste, že nie každé teplo hreje rovnako? A ktoré z nich vás najviac zahreje?

Tepelná pohoda

Tento pojem označuje, ako sa vo vykurovanej miestnosti cítime. Jednoducho povedané ide o to, či je priestor príjemný, je nám teplo alebo nás naopak treba studia nohy.  Či sa doma cítime komfortne ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov: teplota vzduchu, teplota okolitých povrchov (steny, podlaha, povrchy vykurovacích telies), ale aj rozvrstvenie teplôt vo vzduchu, vlhkosť či prievan. Ideálne je, aby bola teplota vzduchu aj okolitých povrchov okolo 20 stupňov Celzia. Ako to dosiahnuť?

Kúrenie radiátormi?

Rozlišujeme dva základné druhy kúrenia: konvekčné a sálavé kúrenie. Konvekčné je také, ktoré využíva na vykurovanie ohrev kvapaliny, alebo vzduchu. Sú to predovšetkým klasické radiátory. Tie majú však niekoľko nevýhod. Vzduch je pre pocit pohody nutné zahriať na vysoké teploty, a rozdiel teplôt pri podlahe a pri strope je veľký, pokojne 8-10 stupňov. Na podlahe je teplota najnižšia a pri strope najvyššia, čo moc k tepelnej pohode neprispieva, navyše dochádza k prúdeniu vzduchu a znižovaniu vlhkosti. Navyše pri ohreve vznikajú veľké straty. Celkovo je teda potrebné na vykurovanie miestnosti oveľa viac energie.

 

Kúrenie infra vykurovacími fóliami?

Infra vykurovacie fólie využívajú iný princíp vykurovania, ako vyššie spomínané radiátory: takzvané sálanie, teda vyžarovanie infračerveného žiarenia (rovnako ako naše Slnko). Toto žiarenie prechádza vzduchom bez zábran a v teplo sa mení až vo chvíli, keď dopadne na nejaký povrch a tým ho ohrieva: steny, strop, predmety, nábytok, ale aj ľudské telo. Naviac pri prenose tepla takmer nedochádza k únikom a stratám, a to ani oknami, pretože od sklenených výplní sa infračervené svetlo odrazí späť do miestnosti.

„Je nezvyk, že vlastne necítite žiadny zdroj tepla, nie je tam radiátor, z ktorého ide teplý vzduch, ale napriek tomu je nám teplo a je to jednoducho iné, oveľa príjemnejšie. A keď vidím úsporu v ročnom vyúčtovaní energie, som si istý, že sme kúrenie vybrali správne “ Ján S. (51 rokov), Nitra

Všade rovnako príjemné teplo

Veľkou výhodou sálavého vykurovania je rovnomerná teplota v celej miestnosti a takmer žiadne tepelné straty. Navyše stačí vykurovať na nižšiu teplotu i pri zachovaní stále rovnaké teplotné pohody (asi o 2-3 stupne menej než u konvekčného kúrenia). Sálavé kúrenie, napríklad v podobe fólie, možno inštalovať nielen do podlahy, ale aj do stropu. Príjemné je, že ak máte podlahové sálavé kúrenie, je rozdiel teplôt strop / podlaha len 2 stupne Celzia.

„Najlepší pocit je, že ráno vstanem a položím nohu na podlahu, ktorá hreje. Hrozne rada chodím bosá a keď sme mali doma radiátory, tak mi tá studená podlaha vadila. “ Iveta K. (43 rokov), Levice

Pre alergikov, deti aj seniorov

Pri použití sálavého infra kúrenia nedochádza k prúdeniu vzduchu, ako je tomu u klasického konvekčného kúrenia. Tým pádom sa v miestnostiach nevíria zbytočne prachové častice, ale ani roztoče a ich výkaly, ktoré sú často príčinou mnohých alergií. Naviac sa nemusíme obávať ani studenej podlahy. Ak teda máte deti, môžu si na zemi hrať, bez toho aby bolo nutné dávať koberce či podložky. Infra kúrenie je bez horúcich a ostrých radiátorov, bez plameňa, bez dymu a odpadu a taktiež sa radí medzi zdravé a ekologické kúrenie.

„Je to ťažké nejako opísať, mám pocit, že to teplo je iné, také teplejšie. Najväčšiu výhodu vidím v tom, že kludne necháme deti hrať sa na podlahe, ako dlho chcú a nebojíme sa, že prechladnú. “ Katarína P. (32 rokov), Mužla

Napíšte nám alebo zavolajte!
Na všetky Vaše otázky týkajúce sa vykurovacej infra fólie Vám radi odpovieme!
Email: elprovodshop@gmail.com
Telefón: 0911 100 977
Ďalšie informácie nájdete tu: www.solarnepanelydomov.sk

Pridaj komentár