Počet inštalácií solárnych panelov na Slovensku v posledných rokoch explodoval. Stotisícky solárnych panelov išli na strechy a nehnuteľnosti. I keď majú moderné solárne panely dlhú životnosť, nebudú môcť fungovať naveky.
To vyvolalo dôležitú otázku: Ako sa recyklujú solárne panely?
Otázka je dôležitá, pretože solárny priemysel nie je len o šetrení peňazí ľuďom; ide aj o zníženie našej uhlíkovej stopy a pomoc pri ochrane planéty. Ako sa však dajú recyklovať solárne panely a aký dopad by to mohlo mať na planétu?
Sú solárne panely vôbec recyklovateľné?
Solárne panely sa skladajú z mnohých recyklovateľných materiálov vrátane kovu, plastu a skla. Každý z týchto materiálov je recyklovateľný samostatne, ale keď sa všetky spoja do solárneho panelu, recyklácia sa trochu skomplikuje. Ak chcete recyklovať solárny panel, každý z týchto materiálov musí byť oddelený a musí prejsť vlastným procesom recyklácie. Aký je proces recyklácie solárnych panelov? Poďme to zistiť.
Ako už bolo spomenuté, solárne panely sa skladajú z niekoľkých recyklovateľných materiálov. Trik na recykláciu týchto solárnych panelov spočíva v oddelení všetkých recyklovateľných materiálov a ich oddelenom spracovaní. Na to je potrebné solárne panely rozobrať a prejsť niekoľkými fázami spracovania.
Solárna recyklácia zvyčajne zahŕňa nasledujúce kroky.
Solárne panely sú oddelené od ich kovových rámov a komponentov. Tento kov je 100% recyklovateľný. Sklo je oddelené od solárnych panelov. Sklo je z 95% recyklovateľné.
Zvyšný materiál solárnych panelov sa zahreje na viac ako 450 stupňov Celsia. Tým sa odparí plastový materiál, ktorý sa potom môže použiť ako zdroj tepla na ďalšie spracovanie.
Chemické leptanie potom izoluje kremíkové zložky, ktoré sa dajú roztaviť a 85 % kremíka sa dá recyklovať. Tieto kroky sú znázornené vo videu nižšie.
Ako môžete vidieť, metódy recyklácie solárnych panelov boli dôsledne vyvinuté pre efektívnosť a ziskovosť. Keďže dopyt po recyklácii solárnych panelov sa v nadchádzajúcich rokoch neustále zvyšuje, tieto metódy sa budú ešte viac zdokonaľovať, aby sa dosiahla vyššia účinnosť a ziskovosť.
Prečo je recyklácia solárnych panelov dôležitá?
Solárne panely sú skvelé pre životné prostredie a pre zdravie obyvateľstva. Obsahujú však aj materiály, ktoré môžu byť škodlivé, ak sa s nimi nemanipuluje a nelikvidujú správne. Solárne panely obsahujú chemikálie ako kremík a fosfor. Tieto chemikálie sa môžu pri nesprávnej likvidácii dostať do životného prostredia a môžu zbytočne zapĺňať skládky. Solárne panely tiež obsahujú cenné prvky vzácnych prvkov, ako je gálium a indium, ktorých je ponuka obmedzená. Tieto prvky existujú na planéte len v obmedzenom množstve, preto je dôležité ich správne využiť a podľa možnosti ich znovu získať.
Počet inštalovaných solárnych panelov sa v posledných rokoch rapídne zvýšil. A s pokrokom v solárnych technológiách a klesajúcimi cenami solárnej energie bude tento trend pravdepodobne pokračovať. Ale keďže je inštalovaných stále viac a viac solárnych panelov, svet sa bude musieť pozerať dopredu na ich prípadnú likvidáciu. Životnosť solárnych panelov je v priemere asi 30 rokov. To znamená, že o 30 rokov bude potrebné odinštalovať a zlikvidovať prílivovú vlnu zastaraných solárnych panelov.
Trhové sily by mohli zmeniť recykláciu solárnych panelov
Programy na recykláciu solárnych panelov už boli zavedené v EÚ, pričom v roku 2019 sa recyklovali tisíce ton solárnych panelov. Vládne opatrenia však nie sú jediným riešením recyklácie solárnych panelov. Keďže potreba likvidácie solárnych panelov sa dramaticky zvyšuje, ziskovosť služieb recyklácie solárnych panelov sa bude pravdepodobne neustále zvyšovať.
To pritiahne súkromné spoločnosti k vytvoreniu úplne nového odvetvia služieb, ktoré by mohlo zmeniť spôsob vyraďovania a recyklácie solárnych panelov. Táto ziskovosť by mohla byť podporená aj potrebou regenerácie prvkov vzácnych prvkov obsiahnutých v týchto paneloch. Obnovenie týchto prvkov vzácnych prvkov bude čoraz výnosnejšie, pretože časom budú ešte vzácnejšie.
Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA) odhaduje, že do roku 2050 by sa z recyklácie solárnych modulov mohlo získať 13 miliárd eur. Budúce vládne mandáty môžu tiež vyvíjať tlak na verejno-súkromné partnerstvá, ktoré budú schopné zvládnuť veľký prílev solárnych panelov a zároveň zabezpečiť, aby boli správne zlikvidované v súlade so štátnymi a európskymi predpismi. V každom prípade sa zdá, že budúcnosť recyklácie solárnych panelov má veľa ciest k zisku a zodpovednej likvidácii.
Máte záujem o fotovoltickú elektráreň? Zaujímajú vás solárne panely?
VIP starostlivosť pre každého
Volajte: 0911 100 977
Píšte: elprovodshop@gmail.com
- Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
- Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
- Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
- Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.