instalacia-solarnych-panelov-na-zlu-strechu

Mám dobrú strechu na solárne panely? Zanechať komentár

Nie je nič, čo by inštalatéri solárnych zariadení milovali viac ako strechu orientovanú na juh v dobrom stave bez akýchkoľvek prekážok. Pre väčšinu solárnych zariadení je to však skôr fantázia ako realita.

Je to preto, že veľa striech má prekážky, ako sú komíny, svetlíky a vetracie otvory, ktoré môžu skomplikovať solárnu inštaláciu. Ako sa teda solárne panely inštalujú okolo komínov, svetlíkov a prieduchov? Je možné okolo týchto strešných prekážok namontovať solárne panely? Poďme to zistiť!

Inštalácia solárnych panelov okolo komínov

Komíny sú jednou z najčastejších strešných prekážok pri inštalácii solárnych panelov. Môžu byť tiež jednou z najnáročnejších strešných prekážok, s ktorými sa treba vysporiadať.

Pretože komíny sú zvyčajne objemné predmety, môžu zaberať veľa miesta. To znamená, že solárne panely bude potrebné osadiť po obvode komína pri zachovaní primeranej vzdialenosti. Inštalácia solárnych panelov úplne tesne ku komínu sa neodporúča, pretože môže znížiť vzdialenosť potrebnú na údržbu komína a potenciálne spôsobiť hromadenie sedimentov na solárnych paneloch, najmä v blízkosti tehlových komínov.

Komíny môžu byť nielen objemné, ale môžu byť aj dosť vysoké. To predstavuje problém pri potenciálnom tienení solárnych panelov. Pretože sa slnko počas dňa a roka posúva, je dôležité poznať cestu, ktorou sa bude uberať tieň komína. Ak tento tieň dopadne na jeden alebo viacero solárnych panelov, môže to výrazne ovplyvniť produkciu energie.

Našťastie je možné negatívne účinky tienenia výrazne znížiť pomocou solárnych optimalizátorov. Solárne optimalizátory sú typom solárneho invertora, ktorý odoberá jednosmerný prúd vyrobený každým jednotlivým solárnym panelom a posiela ho do hlavného meniča. Použitím solárnych optimalizátorov je možné izolovať efekty tienenia len na tie jednotlivé solárne panely, ktoré sú zatienené namiesto celého reťazca solárnych panelov.

Inštalácia solárnych panelov okolo strešných okien

Strešné okná sú ďalšou bežnou prekážkou strechy, ktorú musia solárni inštalatéri obísť. Svetlíky môžu mať rôzne tvary a veľkosti, ako aj orientáciu a umiestnenie v rámci strechy. Dobrou správou je, že strešné okná predstavujú veľmi malé riziko zatienenia, keďže sú často vsadené do strechy. Ale aj keď nie sú úplne v jednej rovine so strechou, strešné okná zvyčajne nezatieňujú solárne panely.

Väčším problémom so strešnými oknami je inštalácia solárnych panelov okolo rozloženia strešných okien. Ak má strecha iba jeden svetlík, je možné jednoducho okolo neho nainštalovať konzoly a solárne panely. Ak je však inštalovaných viacero strešných okien v rôznych vzdialenostiach a orientáciách, inštalácia konzol a solárnych panelov môže byť ťažká alebo nemožná. Našťastie sú solárne panely modulárne a dajú sa umiestniť na streche na rôzne miesta a orientácie. Konštrukciu je možné zmenšiť, aby sa zmestili do úzkych oblastí, a systém solárnych panelov ako celok možno umiestniť na viacero miest pozdĺž strechy.

Inštalácia solárnych panelov okolo ventilačných otvorov

Vetracie otvory sú jedným z najrozmanitejších a najpočetnejších typov strešných prekážok, ktoré môžu prekážať pri inštalácii solárnych panelov. Rôzne vetracie otvory v streche môžu slúžiť rôznym funkciám, ako sú vetracie otvory pre inštalatérske práce, sušičky, kúpeľne alebo podkrovie. Pokiaľ ide o inštaláciu solárnych panelov okolo vetracích otvorov, je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Po prvé, aký typ vetracieho otvoru je prítomný. V závislosti od typu prieduchu môžu byť solárne panely inštalované nad prieduchom, prieduch môže byť odklonený, alebo sa vetraciemu otvoru treba vyhnúť.

Nad vetracie otvory, ktoré slúžia ako výfuk pre sušiaky, kúpeľne a podkrovia, nie je možné inštalovať solárne panely. Tieto vetracie otvory musia zostať voľné, čo môže skomplikovať inštaláciu solárnych panelov. Našťastie, ako je vysvetlené vyššie, solárne panely sú modulárne a môžu byť umiestnené na streche na viacerých miestach a orientáciách.

Solárnu konštrukciu je možno zmenšiť tak, aby sa zmestili do úzkych oblastí, a systém solárnych panelov ako celok možno umiestniť na viacero miest pozdĺž strechy, aby sa do nich zmestili vetracie otvory. Iné prieduchy, ako sú vodovodné prieduchy, môžu byť inštalované nad solárnymi panelmi alebo ich mať predĺžené pod a okolo solárnych panelov. Tieto vetracie otvory zvyčajne nespôsobujú žiadne problémy pri inštalácii solárnych panelov.

Môže byť solárne zariadenie inštalované aj na moju neštandardnú strechu ?

Ako vidíte, existuje množstvo typov strešných prekážok, ktoré môžu skomplikovať alebo vykoľajiť solárnu inštaláciu. Našťastie sú solárne panely a solárne konštrukcie všestranné a môžu byť inštalované okolo mnohých z týchto prekážok. Spoluprácou so skúsenými technikmi našej firmy rýchlo zistíte, koľko solárnych panelov sa zmestí na vašu strechu, koľko energie by mohli generovať a koľko peňazí by ste mohli ušetriť so solárnymi panelmi.

VIP starostlivosť pre každého Volajte 0911 100 977

  • Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
  • Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
  • Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
  • Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.

Pridaj komentár