Fotovoltaika pre začiatočníkov

Fotovoltaika pre začiatočníkov Zanechať komentár

Ako začať s využívaním slnečnej energie? V dnešnej dobe sa stále viac ľudí obracia k fotovoltaickej energii ako udržateľnému zdroju elektrickej energie. Ak patríte medzi tých, ktorí sa zaujímajú o fotovoltaiku, ale neviete, kde začať, tento článok vám poskytne základné informácie na správny začiatok.

Čo je fotovoltaika?

Fotovoltaika je technológia, ktorá konvertuje slnečné svetlo na elektrickú energiu pomocou fotovoltaických buniek umiestnených na solárnych paneloch.

Výhody fotovoltaiky

Ekologické výhody: Fotovoltaická energia je čistá, obnoviteľná a nevylučuje škodlivé emisie do ovzdušia.

Ekonomické výhody: Investícia do fotovoltaického systému môže viesť k dlhodobým úsporám na energii a nízkym prevádzkovým nákladom.

7 Najväčších výhod fotovoltaického systému

Výber správneho systému


Sieťové (On-Grid) solárne systémy

Ako fungujú: Sieťové fotovoltaické systémy sú pripojené k elektrickej sieti. Vyrábaná elektrická energia môže byť spotrebovaná priamo v domácnosti alebo odoslaná späť do siete.

Vhodnosť: Ideálne pre domácnosti alebo firmy, ktoré sú pripojené k verejnej elektrickej sieti. Zabezpečujú možnosť predaja nadbytku vyrobeného elektrického prúdu späť do siete alebo chcú využívať virtuálnu batériu.


Hybridné solárne systémy

Ako fungujú: Hybridné systémy kombinujú fotovoltaiku s inými zdrojmi energie a často obsahujú aj akumuláciu energie v batériách. Tieto systémy môžu pracovať v režime on-grid aj off-grid.

Vhodnosť: Pre oblasti s neistým prístupom k elektrickej energii alebo v prípade, že chcete mať záložný zdroj energie v prípade výpadku siete. Ideálne pre miesta s výraznými sezónnymi zmenami slnečného svitu.


Izolované (Off-Grid) solárne systémy

Ako fungujú: Izolované fotovoltaické systémy nie sú pripojené k verejnej sieti a fungujú nezávisle. Energia sa ukladá v batériách a používa sa priamo na mieste výroby.

Vhodnosť: Pre odľahlé oblasti bez prístupu k verejnej sieti. V prípade, že chcete úplnú nezávislosť od elektrických sietí. Pri budovaní ekologicky udržateľných domov a kempových lokalít.


Veľkosť systému. Aký veľký solárny systém potrebujem?

Využite našu praktickú kalkulačku a zistite, aký systém je pre Vás najvhodnejší.


Inštalácia fotovoltaického systému

Prečo by mali byť solárne systémy súčasťou plánu na rekonštrukciu domu?

Poloha solárnych panelov

Východ a Západ vs. Juh: Ideálna poloha solárnych panelov je smerovaná na juh v severnej pologuli a na sever v južnej pologuli. V prípade, že smerovanie na juh nie je možné, panely nainštalované na východ alebo západ stále môžu efektívne produkovať energiu, i keď o trochu s menšou efektívnosťou.

Sklon Panelov: Sklon panelov by mal byť nastavený na optimálny uhol, ktorý umožňuje zachytenie najväčšieho množstva slnečného žiarenia počas celého roka.

Montáž a pripojenie solárnych panelov

Montáž: Solárne panely možno namontovať na strechy budov, stojany na zemi alebo na špeciálnych konštrukciách. Strešná montáž je populárna, pretože nevyžaduje ďalší pozemok a využíva existujúcu štruktúru.

Pripojenie: Solárne panely sa pripájajú do solárneho regulátora alebo inverzného meniča, ktorý mení priamočiary prúd (DC) vyprodukovaný panelmi na striedavý prúd (AC), ktorý môže byť použitý v domácnosti alebo odoslaný do elektrickej siete.

Pripojenie k elektrickej sieti:

V prípade sieťových systémov sa solárna energia odosielaná do elektrickej siete, čím môže byť využívaná domácnosťou a môže dokonca generovať kredity alebo prijímať platby, ak je systém pripojený k programom pre odmenu za prebytočnú energiu.

Inštalácia by mala byť vykonaná odborníkmi a v súlade s miestnymi normami a predpismi.

Financovanie a dotácie

Rodinné a bytové domy vo všetkých regiónoch Slovenska vrátane Bratislavského samosprávneho kraja sa budú môcť znovu uchádzať o podporu formou poukážky na inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) až po spustení nového národného projektu Zelená domácnostiam, prostredníctvom ktorého bude v rokoch 2023 až 2029 k dispozícii vyše 181 miliónov eur z európskych a národných zdrojov z Programu Slovensko.

Záverečné zhrnutie o fotovoltaike

Fotovoltaika môže byť skvelým spôsobom, ako znížiť svoju závislosť od tradičných foriem energie a prispieť k ochrane životného prostredia. S týmto návodom pre začiatočníkov budete lepšie pripravení na rozhodnutie, či je fotovoltaika tou správnou voľbou pre vás. Nezabudnite sa poradiť so špecialistom a vyhľadať odbornú pomoc pri návrhu a inštalácii vášho fotovoltaického systému.


VIP starostlivosť pre každého

 • Venovať sa Vám bude odborný tím a podrobne Vás oznámi s každým systémom, aby ste sa mohli rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať práve Vám.
 • Na objednávku vám vybraný systém privezieme až k domu a odborne zapojíme a sprevádzkujeme.
 • Poradíme Vám s komfortnou obsluhou a zaškolíme pre efektívne využitie všetkých funkcií a ľahkú starostlivosť o vybraný systém.
 • Za kvalitu 100% ručíme! Garantujeme špičkovú kvalitu všetkých systémov a poskytujeme vysoké záručné doby.

Ponúkame riešenia založené na obnoviteľnej energii pre domy, firmy a iné organizácie. Ponúkame nasledujúce služby:

 1. Konzultácie: Poskytujeme konzultačné služby, sme Vám pomohli vybrať najlepšie riešenie solárneho systému, ktoré zodpovedá Vašim požiadavkám a finančným možnostiam.
 2. Navrhovanie systému: Vypracujeme návrh solárneho systému pre každého zákazníka na základe ich potrieb a miestnych predpisov.
 3. Inštalácia: Inštalujeme kompletný solárny systém a všetky potrebné komponenty, aby sa zabezpečila správna funkcia systému.
 4. Servis a poradenstvo: Poskytujeme poradenstvo a prípadný servis a solárneho systému, aby sa zabezpečila jeho dlhá životnosť a optimálna výkonnosť.
 5. Monitoring: Ponúkame monitoring solárneho systému, aby sa zabezpečilo, že systém funguje správne a produkuje očakávaný výkon.
 6. Pripojenie k distribučnej sieti: Vybavenie všetkých dokumentov s distribúciou, dodávateľom energie a vybavenie žiadosti pre službu virtuálna batéria.
 7. Čistenie solárnych panelov: Pre najlepší výkon solárneho systému sa odporúča čistenie panelov. My ponúkame profesionálne čistenie vysokotlakovým strojom.

Pridaj komentár